Do takich wniosków prowadzi analiza art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Zgodnie z jego nowym brzmieniem (wprowadzonym ustawą z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw) dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku, który został przekazany na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną. Przychód należy określać na dzień przekształcenia.
Skutki braku definicji
Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT przez dochód z udziału w zyskach osób prawnych należy rozumieć dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym również wartość niepodzielonych zysków w spółce w przypadku przekształcenia spółki w spółkę osobową niebędącą osobą prawną. Uzyskany przychód określany jest na dzień przekształcenia. Zgodnie z linią orzeczniczą wypracowaną przez sądy administracyjne niepodzielony zysk oznacza zysk niewypłacony wspólnikom tytułem dywidendy. Natomiast zyskiem podzielonym jest między innymi zysk, co do którego zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o przeznaczeniu na kapitał zapasowy.
Organy podatkowe za niepodzielony zysk uważały natomiast zysk niewypłacony wspólnikom tytułem dywidendy oraz przekazany na kapitał rezerwowy czy zapasowy. Rozbieżność ta powstała w wyniku braku definicji „niepodzielonych zysków". Nie ma jej ani w ustawie o CIT, ani w kodeksie spółek handlowych.
Tak jak chciał fiskus
Mająca wejść w życie zmiana art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT spowoduje rozszerzenie zakresu opodatkowania zysków w analogiczny sposób, w jaki interpretują to zagadnienie organy podatkowe. Zmiana art. 10 ust. 1 pkt 8 miała na celu wyeliminowanie rozbieżności, jednak wprowadziła kolejne kwestie budzące wątpliwości.
Żeby lepiej zrozumieć zagadnienie, trzeba pamiętać o tym, że do wejścia w życie nowelizacji za zyski podzielone uważa się również zyski przekazane na kapitał zapasowy, co należy rozumieć w taki sposób, że gdyby zyski zostały przekazane na kapitał zapasowy, to w przypadku przekształcenia nie wystąpiłby przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT.