Przeznaczanie 1 proc. podatku dochodowego na cele organizacji pożytku publicznego staje się coraz popularniejsze.
Według danych Ministerstwa Finansów dotyczących rozliczenia za 2013 r. swój 1 proc. PIT na dobroczynność przekazało 12 mln podatników.
To zaledwie 56 proc. tych, którzy mogli to zrobić, bo wykazali w zeznaniu należny podatek, a nie stratę. Przekazali oni na rzecz 7,5 tys. organizacji dobroczynnych łącznie 506,6 mln zł. Ta suma rośnie z roku na rok. W rozliczeniu za 2004 r., gdy dopiero wprowadzono taką możliwość, organizacje pożytku publicznego zebrały w ten sposób zaledwie 10,4 mln zł.
Żadnych wpłat
Wbrew pokutującym opiniom ta forma dobroczynności nie wymaga żadnych dodatkowych wydatków z kieszeni podatnika. Po prostu z kwoty podatku, który i tak trzeba zapłacić do budżetu, jedną setną przekazuje się na konkretną organizację. Podatnik nie musi dokonywać fizycznie żadnych przelewów ani wpłat. Wystarczy, że w zeznaniu rocznym wskaże konkretną organizację pożytku publicznego. Resztą zajmie się urząd skarbowy.
Wystarczy numer KRS
Jak to konkretnie zrobić? W końcowych rubrykach zeznania rocznego PIT jest wydzielona część dotycząca przekazania 1 proc. Znajduje się ona na wszystkich formularzach rozliczenia rocznego: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 oraz PIT-28. Przykładowo, w zeznaniu PIT-37 są to pola 131–135. Nie trzeba tam wpisywać nazwy organizacji pożytku publicznego – wystarczy jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).