Wiele podmiotów handlujących wyrobami akcyzowymi nie posiada własnych składów podatkowych, w których mogliby przechowywać swoje wyroby. Podmioty te korzystają zatem ze składów podatkowych, należących do innych podatników podatku akcyzowego, czyli tzw. składów podatkowych magazynowych. W tych przypadkach może się pojawić problem odpowiedzialności za zapłatę akcyzy od cudzych wyrobów akcyzowych wyprowadzanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy ze składu podatkowego magazynowego. Warto więc omówić sytuacje tego rodzaju.
Niezależnie od tego, czyją są własnością
Podmiot prowadzący skład podatkowy z zasady ponosi pełną odpowiedzialność za zapłatę akcyzy od wyrobów akcyzowych znajdujących się w jego składzie podatkowym, niezależnie od tego, czy wyroby te należą do podmiotu prowadzącego skład podatkowy, czy innego podmiotu, który korzysta z jego składu podatkowego. Wynika to z brzmienia art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku akcyzowym. Przepis ten określa zakres czynności opodatkowanych akcyzą.
Jest rozwiązanie
Ustawa o podatku akcyzowym zawiera jednak rozwiązania umożliwiające przeniesienie odpowiedzialności za rozliczenie akcyzy z podmiotu prowadzącego skład podatkowy na właściciela wyrobów akcyzowych, dla wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego skład podatkowy, a jedynie (magazynowanych w danym składzie podatkowym. Jeśli bowiem właściciel wyrobów akcyzowych magazynowanych w cudzym składzie podatkowym uzyska zezwolenie wyprowadzenia dla tego składu podatkowego, to wyłączna odpowiedzialność za zapłatę akcyzy od wyrobów akcyzowych (będących własnością podmiotu posiadającego zezwolenie wyprowadzenia) wyprowadzanych z cudzego składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy będzie spoczywać na właścicielu wyrobów posiadającym zezwolenie wyprowadzenia (na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym).
Przykład
W składzie podatkowym firmy X magazynowane są wyroby akcyzowe będące własnością firmy Y. Firma Y nie posiada zezwolenia wyprowadzenia. Oznacza to, że pełną odpowiedzialność za zapłatę akcyzy z tytułu wyprowadzenia poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych będących własnością firmy Y ponosi firma X. W szczególności to firma X będzie zobowiązana do uiszczenia należnej akcyzy oraz rozliczenia podatku akcyzowego w deklaracji podatkowej od wyrobów akcyzowych będących własnością firmy Y wyprowadzanych ze składu podatkowego firmy X.
Przykład
Firma Z prowadzi skład podatkowy, w którym magazynowane są wyroby akcyzowe będące własnością firmy A, która uzyskała zezwolenie wyprowadzenia dla składu podatkowego prowadzonego przez firmę Z. Oznacza to, że obowiązek rozliczenia akcyzy z tytułu wyprowadzenia ze składu podatkowego firmy Z wyrobów akcyzowych będących własnością firmy A spoczywa na firmie A posiadającej zezwolenie wyprowadzenia.