„Rzeczpospolita” wyjaśnia: Jak złożyć zeznanie i rozliczyć PIT za 2024 r.? To już ostatni dzwonek

Przedsiębiorcy i wynajmujący muszą sami wypełnić i wysłać roczne zeznanie PIT. Pracownicy i zleceniobiorcy dostali gotowca od skarbówki, warto go jednak sprawdzić i dodać ulgi. O zeznaniu muszą też pamiętać ci, którzy sprzedali w 2024 r. mieszkanie.

Publikacja: 30.04.2025 04:30

Środa 30 kwietnia to ostatni dzień na złożenie zeznania PIT za 2024 r.

Środa 30 kwietnia to ostatni dzień na złożenie zeznania PIT za 2024 r.

Foto: Adobe Stock

Z tego tekstu dowiesz się:

- w jaki sposób rozliczyć przychody z działalności gospodarczej
- czy właściciel wynajmowanego mieszkania musi złożyć zeznanie roczne
- czy pracownik powinien sprawdzić zeznanie przygotowane przez fiskusa
- co trzeba uzupełnić w zeznaniu w usłudze Twój e-PIT


Środa 30 kwietnia to ostatni dzień na złożenie zeznania PIT za 2024 r. Muszą o tym pamiętać przede wszystkim przedsiębiorcy, wynajmujący, a także ci, którzy sprzedali w zeszłym roku mieszkanie i powinni wykazać dochód z transakcji. Oni nie dostali gotowców od skarbówki, muszą się o swoje rozliczenie zatroszczyć sami.

Jak złożyć zeznanie? Można wypełnić je w papierze i zanieść do urzędu albo wysłać pocztą, skorzystać z komercyjnych programów lub urzędowego systemu e-Deklaracje. Najpopularniejsza jest usługa Twój e-PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy. „To szybki i wygodny sposób na roczne rozliczenie” – zachęca Ministerstwo Finansów.

W PIT-36, PIT-36L i PIT-28 wpisujemy przychody z działalności gospodarczej

Co znajdziemy w Twój e-PIT? Zacznijmy od przedsiębiorców. Ci, którzy byli w 2024 r. na skali, składają PIT-36, na liniówce – PIT-36L, natomiast ryczałtowcy – PIT-28. W usłudze Twój e-PIT czekają na nich przygotowane przez fiskusa zeznania, ale uwaga – są w nich tylko informacje znane skarbówce. Czyli kwoty zaliczek (ryczałtu), które płaciliśmy za poszczególne miesiące (kwartały) od dochodu (przychodu) z działalności. W Twój e-PIT są też informacje od płatnika (dla tych, którzy zarabiali także w inny sposób, np. na etacie czy zleceniu). Znajdziemy je w zeznaniu PIT-36 sporządzanym przez przedsiębiorców na skali. Liniowcy i ryczałtowcy mają je w osobno składanym zeznaniu PIT-37.

Przychody z działalności należy natomiast wpisać samemu. Rozliczający się na skali i liniowym PIT wykazują również koszty ich uzyskania (ryczałtowcy kosztów nie odliczają).

A co z ulgami? W zeznaniach podatników rozliczających się według skali może się znaleźć ulga na dzieci (fiskus wpisuje ją na podstawie poprzednich deklaracji i rejestru PESEL). Inne trzeba wpisać samemu. Przedsiębiorcy na skali mogą również wybrać preferencyjne rozliczenie – z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem.

Po uzupełnieniu zeznania system wylicza kwotę do zwrotu lub dopłaty. Jeśli wszystko jest w porządku, powinniśmy zeznanie zaakceptować i wysłać.

W PIT-28 wykazujemy przychody z prywatnego najmu

Z usługi Twój e-PIT mogą też skorzystać zarabiający na wynajmie prywatnym (czyli takim, który nie jest działalnością gospodarczą). Obowiązkowy dla nich jest ryczałt, wypełniają więc PIT-28. W Twój e-PIT znajdą kwoty wpłaconego za poszczególne miesiące/kwartały podatku. Przychody muszą wpisać sami. Sami też wykazują odliczenia, np. darowizn dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. Wynajmującym prywatnie nie przysługuje ulga na dzieci, nie mają też prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem.

Czytaj więcej

Jak rozliczyć przychody z wynajmu mieszkania?

Po uzupełnieniu zeznania PIT-28 trzeba je zaakceptować i wysłać (więcej na ten temat pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 26 lutego).

W PIT-37 są przychody z pracy, zlecenia i umów o dzieło

Najłatwiej mają pracownicy, zleceniobiorcy, zarabiający na umowach o dzieło, w radach nadzorczych czy zarządach, a także emeryci. Oni dostali od skarbówki gotowe PIT-37, wypełnione na podstawie informacji od płatników. Są w nich przychody, koszty, dochody, składki, zaliczki, wyliczony podatek do zapłaty albo zwrotu. Nie muszą nic przy nich robić, zeznania zostaną automatycznie zaakceptowane. Oznacza to, że będą złożone w terminie.

A co wtedy, gdy z takiej automatycznie wysłanej deklaracji wynika podatek do dopłaty? Urząd skarbowy poinformuje o tym podatnika. Zrobi to w terminie miesiąca od dnia upływu terminu płatności (czyli od 30 kwietnia). Podatek trzeba zapłacić w ciągu siedmiu dni od odebrania informacji.

Czytaj więcej

Sprawdź zeznanie roczne od fiskusa, bo możesz stracić podatkowe ulgi

Do zeznań sporządzonych przez skarbówkę warto jednak zajrzeć. Pamiętajmy, że nie uwzględniają one większości podatkowych preferencji. Znajdziemy w nich tylko ulgę na dzieci oraz odliczenia od dochodu przepisane z informacji PIT-11 od płatnika: składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na rzecz związków zawodowych. Resztę ulg trzeba wpisać samemu. Warto także sprawdzić ulgę na dzieci, bo nie zawsze jest rozliczona tak, jak powinna. Deklaracją od skarbówki powinni zainteresować się też ci, którzy chcą się opodatkować z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem. Fiskus przygotowuje bowiem zeznania indywidualne (szerzej na ten temat pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 24 kwietnia).

Jak rozliczyć dochody z giełdy i sprzedaży mieszkania?

W usłudze Twój e-PIT czeka też zeznanie PIT-38 przeznaczone dla uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych, np. sprzedaży akcji na giełdzie. Można je zmieniać, chociażby uzupełnić o dodatkowe koszty. Pamiętajmy też, że od 1 stycznia 2024 r. zmieniły się zasady opodatkowania zysków z funduszy kapitałowych. Inwestor rozlicza je właśnie w zeznaniu PIT-38 (wcześniej rozliczeniem zajmował się płatnik, czyli fundusz).

Czytaj więcej

PIT 2024: jak rozliczyć sprzedaż mieszkania bądź domu?

W Twój e-PIT nie znajdziemy natomiast zeznania dla tych, którzy w 2024 r. sprzedali mieszkanie lub dom. Oni składają deklarację PIT-39. Trzeba ją sporządzić samemu (szerzej pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej” z 21 lutego). Nie ma tego obowiązku podatnik, który sprzedał nieruchomość po pięciu latach od nabycia (liczonych od końca roku, w którym to nabycie nastąpiło).

Zeznanie PIT 2024 – dopłacamy podatek czy czekamy na zwrot?

Jeśli z zeznania rocznego wynika dopłata, musimy ją uiścić najpóźniej 30 kwietnia. Inaczej jest u podatników, których zeznania zostały automatycznie zaakceptowane (o czym wspomnieliśmy wyżej). Jeśli natomiast wyliczony w deklaracji rocznej podatek jest mniejszy niż suma zaliczek zapłaconych za poszczególne miesiące (kwartały), wychodzi nam nadpłata. Z przepisów wynika, że jeśli złożyliśmy zeznanie elektronicznie, to będziemy na nią czekać do 45 dni. Deklaracje papierowe są obsługiwane dłużej, fiskus zwróci pieniądze do trzech miesięcy.

13,8 mln

podatników rozliczyło się w 2024 r. w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT.

Środa 30 kwietnia to ostatni dzień na złożenie zeznania PIT za 2024 r. Muszą o tym pamiętać przede wszystkim przedsiębiorcy, wynajmujący, a także ci, którzy sprzedali w zeszłym roku mieszkanie i powinni wykazać dochód z transakcji. Oni nie dostali gotowców od skarbówki, muszą się o swoje rozliczenie zatroszczyć sami.

Jak złożyć zeznanie? Można wypełnić je w papierze i zanieść do urzędu albo wysłać pocztą, skorzystać z komercyjnych programów lub urzędowego systemu e-Deklaracje. Najpopularniejsza jest usługa Twój e-PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy. „To szybki i wygodny sposób na roczne rozliczenie” – zachęca Ministerstwo Finansów.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie