Przy sprzedaży domu nie można odliczyć spłaty byłego konkubenta

Sprzedawca domu nie odliczy wydatków na spłatę partnera, który inwestował w nieruchomość. Fiskus się nie zgadza.

Publikacja: 05.02.2024 03:00

Przy sprzedaży domu nie można odliczyć spłaty byłego konkubenta

Foto: Adobe Stock

Wydatki na wykończenie domu można odliczyć przy jego sprzedaży. Ale musi je ponieść właściciel. Jego rozliczenia z byłą sympatią fiskusa nie interesują. Takie są wnioski z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Co wliczamy do kosztów nabycia nieruchomości

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o PIT sprzedawca mieszkania/domu musi wyliczyć dochód z transakcji i zapłacić od niego 19-proc. podatek. Chyba że pozbywa się nieruchomości po pięciu latach od zakupu (licząc od końca roku, w którym ją nabył).

Żeby obliczyć dochód, musimy od przychodu ze sprzedaży odjąć koszty nabycia nieruchomości. To przede wszystkim kwota, którą za nią zapłaciliśmy, ale także inne wydatki związane z zakupem, jak wynagrodzenie notariusza czy podatek od czynności cywilnoprawnych.

Do kosztów zaliczamy też nakłady zwiększające wartość nieruchomości w czasie jej posiadania. A także wydatki związane ze sprzedażą, np. prowizję pośrednika.

O zasady odliczania kosztów zapytała kobieta, która cztery lata temu kupiła dom za 450 tys. zł. Wykończyła go razem z partnerem i wspólnie w nim mieszkali. Potem jednak partner zaczął pić i stał się agresywny. Kobieta zmuszona była sprzedać dom. Dostała za niego prawie milion złotych. Teraz musi się rozliczyć ze skarbówką.

Czy do kosztów może zaliczyć 360 tys. zł, które zapłaciła partnerowi? Kobieta twierdzi, że tak, ponieważ jest to zwrot nakładów na nieruchomość. A te nakłady podwyższyły jej wartość, dzięki czemu uzyskała większy przychód. Kobieta dodaje, że musiała rozliczyć się z partnerem, bo jej sytuacja była trudna i chciała jak najszybciej wyjść z przemocowego związku.

Fiskusa nie interesują życiowe perturbacje

Okazuje się jednak, że fiskusa nie interesują jej życiowe perturbacje. Skarbówka podkreśliła, że „nakłady na nieruchomość muszą być poczynione przez podatnika uzyskującego przychód z odpłatnego zbycia i udokumentowane fakturą VAT potwierdzającą poniesienie wydatku przez tę osobę”. Tymczasem w opisanej sprawie wydatki poniósł ktoś inny – były partner właścicielki. I nie ma znaczenia, że oddała mu te wydatki. „Zwrot nakładów stanowi wyłącznie cywilnoprawną formę rozliczenia między stronami, a nie koszt uzyskania przychodu” – czytamy w interpretacji.

Nie oznacza to jednak, że nie ma już szans na zmniejszenie bądź uniknięcie PIT. Otóż sprzedawca domu może nie płacić podatku, jeśli przeznaczy pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Ma na to trzy lata (liczone od końca roku, w którym doszło do sprzedaży).

Numer interpretacji: 0114-KDIP3-2.4011.1014.2023.1.BM

Czytaj więcej

Rozliczenie między konkubentami po spłacie kredytu bez zwolnienia w PIT - wyrok NSA
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność