Nie było firmy, nie ma podatku od wyjścia. Ważny wyrok NSA

Darowizna składnika mienia podatnika stanowiącego jego majątek osobisty, tj. gdy nie prowadzi on działalności, nie podlega tzw. podatkowi od wyjścia.

Publikacja: 05.12.2022 07:45

Exit tax

Exit tax

Foto: AdobeStock

W piątek Naczelny Sąd Administracyjny przesądził ważną kwestię dotyczącą tzw. exit tax, czyli wywołującego kontrowersje podatku od wyjścia.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który planował podarować udziały żonie i córce. Z wniosków o interpretacje wynikało, że z żoną, która na razie mieszka w Polsce, ale planuje wyprowadzkę do innego kraju UE, ma rozdzielność. Pełnoletnia córka w Polsce nie mieszka już od lat.

Czytaj więcej

Kiedy przekazanie akcji bez podatku od spadków i darowizn

Podatnik tłumaczył, że jest wspólnikiem cypryjskiej spółki kapitałowej. Nie prowadzi jednak działalności gospodarczej. Rozważa podarowanie jej udziałów córce i żonie. A ponieważ ich wartość będzie przekraczała 4 000 000 zł i wskutek tej operacji Polska utraci w całości lub w części prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia udziałów w spółce, zapytał, czy będzie musiał rozliczyć podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków (exit tax, podatek od wyjścia). Sam był przekonany, że nie, ale fiskus nie potwierdził tego stanowiska.

Urzędnicy tłumaczyli, że składniki majątkowe o charakterze niematerialnym, np. udziały czy akcje w spółkach, obligacje, pochodne instrumenty finansowe, przypisane do działalności podatnika prowadzonej na terytorium Polski, będą składnikiem majątku „położonym na terytorium Polski”. I dla opodatkowania nie ma znaczenia np. ani miejsce siedziby spółki, której udziały posiada podatnik, ani miejsce siedziby emitenta obligacji. Darowizny udziałów będą więc skutkować powstaniem obowiązku w exit tax.

Podatnik zaskarżył interpretację, ale w pierwszej instancji przegrał. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy zgodził się z fiskusem, że udziały, które skarżący posiada w spółce z siedzibą na Cyprze, są składnikiem majątku „położonym na terytorium Polski” w rozumieniu spornych przepisów. A podlegają polskiej jurysdykcji podatkowej z uwagi na ich „przypisanie” do skarżącego jako osoby mającej rezydencję podatkową w Polsce.

Zupełnie inaczej na problem spojrzał dopiero NSA. Uwzględniając skargi kasacyjne podatnika, stwierdził, że w opisanych przez niego przypadkach darowizny udziałów na rzecz żony i córki nie będą podpadać pod podatek od wyjścia. A istotna okazała się jedna okoliczność.

Jak bowiem zauważyła sędzia NSA Beata Cieloch, wnioskodawca – choć oczywiście podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i posiada udziały w cypryjskiej spółce – to jednak podkreślił, że nie prowadzi działalności gospodarczej. A ta okoliczność jest bardzo istotna w sprawie, bo opodatkowaniem objęte jest przeniesienie składnika majątku poza terytorium Polski, ale związanego z działalnością gospodarczą. W spornym przypadku mamy zaś do czynienia z rozporządzeniem majątkiem osobistym, ponieważ skarżący nie prowadzi działalności gospodarczej.

NSA zaznaczył, że w przypadku składnika majątku niezwiązanego z działalnością opodatkowanie może wchodzić w grę, ale przy zmianie rezydencji podatkowej. Tymczasem tej skarżący nie planuje, zatem jest to inny przypadek. Wyroki są prawomocne.

Sygnatury akt: II FSK 1186-1187/20

W piątek Naczelny Sąd Administracyjny przesądził ważną kwestię dotyczącą tzw. exit tax, czyli wywołującego kontrowersje podatku od wyjścia.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który planował podarować udziały żonie i córce. Z wniosków o interpretacje wynikało, że z żoną, która na razie mieszka w Polsce, ale planuje wyprowadzkę do innego kraju UE, ma rozdzielność. Pełnoletnia córka w Polsce nie mieszka już od lat.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów