Czy po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład będę mógł rozliczyć dochody z etatu z 2022 r. wspólnie z córką? Ma 23 lata i studiuje. Wychowuję ją sam, ale pod koniec roku chce wyjść za mąż. Czy to nie wyklucza preferencyjnego rozliczenia? – pyta czytelnik.

Na początek przypomnijmy, że 1 stycznia Polski Ład zlikwidował możliwość składania wspólnego zeznania z dzieckiem, dając za to odpis od podatku (1,5 tys. zł). Nowelizacja, która obowiązuje od 1 lipca, przywróciła preferencyjne rozliczenie dla rodziców. Można je będzie zastosować w zeznaniu za 2022 r.

Czytelnik może więc rozliczyć się razem z 23-letnią studiującą córką. Pozwala na to art. 6 ust. 4c pkt 3 ustawy o PIT, który stanowi, że preferencja przysługuje także osobom samotnie wychowującym pełnoletnie uczące się dziecko (do ukończenia przez nie 25. roku życia).

Ulgi nie wyklucza ślub córki. Przepisy nie wymagają bowiem, aby rodzic wychowywał samotnie dziecko przez cały rok. Wystarczy tylko część, nawet jeden dzień.

Potwierdza to Ministerstwo Finansów w poradniku „Niskie podatki” zamieszczonym na swoich stronach internetowych. Jest tam pytanie o rozliczenie samotnego rodzica pełnoletniej, 22-letniej, uczącej się córki, która w trakcie roku wyszła za mąż. Czy rodzic może skorzystać w zeznaniu rocznym z preferencyjnej formy opodatkowania przewidzianej dla osób samotnie wychowujących dzieci?

„Tak, wystarczy, że jeden dzień w roku spełniałeś warunki uprawniające do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Zawarcie związku małżeńskiego przez córkę w trakcie roku nie wyklucza możliwości skorzystania przez Ciebie z preferencyjnego rozliczenia” – odpowiedział resort finansów.

Czytaj więcej

Polski Ład 2.0: rodziny mogą połączyć ulgi i zapłacić mniej fiskusowi

Ministerstwo przypomina też, że nowelizacja Polskiego Ładu podwyższyła limit dochodu pełnoletniego (do 25. roku życia), uczącego się dziecka, warunkujący możliwość skorzystania przez rodzica ze wspólnego rozliczenia. W tym roku wynosi 16061,28 zł.

Rodzic może się też wspólnie rozliczyć z dzieckiem małoletnim. A także z pełnoletnim, bez względu na jego wiek, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Jak wygląda preferencyjne rozliczenie? Najpierw dzielimy dochody na pół. Potem liczymy od nich podatek. Następnie mnożymy go przez dwa.

Dzięki temu kwota wolna od podatku wynosząca od 1 stycznia 2022 r. 30 tys. zł jest podwojona – podkreśla Ministerstwo Finansów.