Ci, którzy rozliczają wynajem według skali, składają zeznanie za zeszły rok do 2 maja. Czy mogą skorzystać z wypełnionego przez fiskusa e-PIT?

O to zapytał jeden z czytelników. Jest zatrudniony na etacie. Wynajmuje też mieszkanie, zarobki rozlicza według skali. W systemie Twój e-PIT ma przygotowane przez skarbówkę zeznanie, w którym są przychody z etatu. Wykazane zostały w deklaracji PIT-37. Nie ma tam przychodów z najmu. Czy należy je dopisać w PIT-37?

Nie. Wynajem na skali rozliczamy na formularzu PIT-36. Czytelnik musi więc zmienić deklarację. System Twój e-PIT daje taką możliwość.

Następnie czytelnik musi wpisać dane dotyczące najmu – przychody, koszty oraz zaliczki na PIT (należne i zapłacone). Zostaną wprowadzone do zeznania PIT-36. Dochody z najmu i etatu będą w nim zsumowane, od łącznej kwoty zostanie wyliczony podatek.

Czytelnik pyta też o stratę z 2020 r. Może ją wykazać w zeznaniu i odliczyć od dochodu (oczywiście tego z najmu, a nie z umowy o pracę). Szczegóły znajdzie w art. 9 ust. 3 ustawy o PIT.

Pamiętajmy też, że jeśli najem nie jest działalnością gospodarczą, przychód powstaje dopiero w momencie zapłaty. Gdy lokator nie płaci za wynajem, właściciel mieszkania nie musi wykazywać należnego czynszu w zeznaniu rocznym. Wpisze tylko te kwoty, które faktycznie otrzymał od najemcy.

Przychód można pomniejszyć o koszty. Czyli o wydatki na wyposażenie, remonty czy media (oczywiście, jeśli ponosi je wynajmujący). A także amortyzację nieruchomości (chodzi o wydatki na nabycie rozliczane w czasie). Dzięki kosztom (zwłaszcza amortyzacji) można w ogóle nie płacić podatku.

Jeśli najem rozliczamy w biznesie, wypełniamy PIT-36 (skala) lub PIT-36L (liniówka).

Ci, którzy wybrali ryczałt, składali zeznanie do końca lutego.

Czytaj więcej

Akcja PIT: ostatnie odliczenie składki od podatku