Darowiznę trzeba wpisać do zeznania podatkowego

Osoby, które w zeszłym roku wsparły potrzebujących, mogą obniżyć swój dochód w deklaracji PIT. Dzięki temu mniej zapłacą skarbówce.

Publikacja: 13.04.2022 19:43

Darowiznę trzeba wpisać do zeznania podatkowego

Foto: Adobe Stock

Ulgę na darowizny trzeba wykazać samodzielnie. Nie znajdziemy jej w wypełnionym przez skarbówkę zeznaniu w systemie Twój e-PIT.

Najpierw wpisujemy ją w załączniku PIT/O, potem odliczamy od dochodu we właściwej deklaracji.

Przy rozliczaniu 2021 r. mamy parę nowości.

W zeznaniu można po raz pierwszy odliczyć od dochodu darowizny na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Ulga jest limitowana, odpiszemy kwoty do wysokości 6 proc. rocznego dochodu.

Zmieniły się także zasady rozliczania darowizn na przeciwdziałanie epidemii koronawirusa.

Kwoty odliczenia od dochodu uzależnione są od daty ich przekazania. W zeznaniu za 2021 r. odpiszemy 100 albo 150 proc. darowizny (nie ma już 200 proc. odliczenia).

Czytaj więcej

Ulgę można stracić po przekroczeniu limitu zarobków

Tak jak w poprzednich latach, odliczyć można pieniądze bądź rzeczy przekazane organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego. Przykładowo fundacjom, stowarzyszeniom, hospicjom, bractwom czy towarzystwom.

Obdarowany podmiot nie musi mieć statusu organizacji pożytku publicznego. Ale powinien osiągać cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Są to m.in. działania charytatywne, pomoc społeczna, ochrona i promocja zdrowia, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu czy podtrzymywanie tradycji narodowej.

Z ulgi skorzystają także honorowi dawcy krwi. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów za każdy litr krwi lub jej składników odliczymy 130 zł.

Preferencja jest też na darowizny na cele kultu religijnego. Chodzi m.in. o wsparcie przekazywane kościołom, związkom religijnym i kościelnym osobom prawnym (parafie, zakony) na budowę, remont czy wyposażenie.

Kolejny odpis przysługuje przedsiębiorcom: na darowizny dla szkół zawodowych. Odliczyć można np. komputery (niemające więcej niż 12 lat).

Wymienione rodzaje darowizn (oprócz przeznaczonych na walkę z epidemią koronawirusa) mogą być odliczane tylko do wysokości 6 proc. dochodu. Przy obliczaniu ulgi trzeba je sumować.

Na innych zasadach są rozliczane darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła.

Trzeba je ofiarować kościelnej osoby prawnej, np. parafii albo Caritas diecezji.

Z ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej wynika, że takie darowizny można odliczać bez ograniczeń. Potrzebne jest do tego sprawozdanie od obdarowanego, z którego wynika, że wsparcie zostało wykorzystane właśnie na działalność charytatywno-opiekuńczą. Należy je sporządzić w ciągu dwóch lat od darowizny.

Z ulgi mogą skorzystać osoby rozliczające się na podstawie ustawy o PIT, jak i ryczałtowcy (oni obniżają przychód).

Większości odliczeń nie mają przedsiębiorcy płacący podatek liniowy.

Ulgę na darowizny trzeba wykazać samodzielnie. Nie znajdziemy jej w wypełnionym przez skarbówkę zeznaniu w systemie Twój e-PIT.

Najpierw wpisujemy ją w załączniku PIT/O, potem odliczamy od dochodu we właściwej deklaracji.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego