Mamy dobrą wiadomość dla małżonków, którzy wspólnie pomnażają swój majątek. Fiskus nie chce psuć im tej przyjemności. Takie wnioski można wyciągnąć z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią mężczyzna, który od pół roku jest w związku małżeńskim. Ma z żoną wspólność majątkową. Małżonka jest jednak samodzielną właścicielką działki, którą dostała od rodziców kilka miesięcy przed ślubem. Para zamierza na niej zbudować dom.

Czytaj też: Rozszerzenie wspólności majątkowej o nieruchomości z majątku osobistego małżonków bez podatku PIT - interpretacja podatkowa

Żeby zdobyć środki na inwestycję, mężczyzna chce sprzedać mieszkanie, które dostał od swoich rodziców, gdy był jeszcze kawalerem. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczy na budowę. Wcześniej małżeństwo chce iść do notariusza i rozszerzyć ustawową wspólność majątkową o działkę żony.

Ta czynność budzi wątpliwości podatkowe. Mężczyzna obawia się, że fiskus może uznać rozszerzenie wspólności majątkowej za darowiznę działki. Wtedy byłby zobowiązany rozliczyć się ze skarbówką na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czy jednak na pewno rozszerzenie małżeńskiej wspólności jest darowizną i podlega pod te przepisy? Mężczyzna twierdzi, że nie. Powołuje się na kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z art. 47 § 1 małżonkowie mogą przez zawartą w formie aktu notarialnego umowę rozszerzyć wspólność ustawową. Określa się w niej zasady przynależności poszczególnych rodzajów praw majątkowych.

Właśnie taką umowę mężczyzna zawarł ze swoją żoną. Tak więc przekazanie nieruchomości z majątku osobistego do wspólnego jest czynnością przewidzianą w art. 47 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Nie stanowi darowizny, o której mówi art. 888 kodeksu cywilnego. Nie jest też żadnym innym nabyciem, które wymienia ustawa o podatku od spadków i darowizn. Wobec tego mężczyzna nie musi rozliczać się z fiskusem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem.

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-3.4015.178.2020.3.BB

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ