- Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego z piątku, intensywnie pracujemy nad rozszerzeniem Polskiego Ładu o nowe rozwiązania - poinformował minister Tadeusz Kościński podczas wypowiedzi dla mediów.

Czytaj więcej

Morawiecki zapowiada korekty w Polskim Ładzie

Jak wyliczał, preferencją dla klasy średniej objęte zostaną kolejne kategorie podatników m.in. emeryci i renciści, osoby na umowach zlecenia, osoby otrzymujące opodatkowane świadczenia ZUS oraz nauczyciele akademiccy.

Korzystanie z preferencji będzie możliwe również przy zbiegu różnych umów, np. umowy o pracę z umową zlecenia. - W efekcie jeszcze większa ilość osób o przychodach do 12 tys. 800 zł brutto będzie zyskiwać na reformie albo będzie ona dla nich neutralna - przekonywał minister finansów.

Rozszerzona ma zostać także ulga dla samotnych rodziców, zabezpieczone zostaną wpływy z 1 proc. dla organizacji pożytku publicznego.

Minister zapowiedział nowy instrument wsparcia dla pracodawców, którzy tworzą miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami. - Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładowy Fundusz Aktywności zostaną zasilone ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - Rozwiązanie ochroni 900 pracodawców, którzy zatrudniają ponad 100 tys. osób niepełnosprawnych - poinformował Tadeusz Kościński.

Podczas konferencji odniósł się też do przeniesienia treści rozporządzenia MF z 7 stycznia w sprawie zaliczek, do ustawy o PIT. - Ustawowe ujęcie treści rozporządzenia nie zmienia jego postanowień. Rozporządzenie jest zgodne z prawem i trzeba postępować zgodnie z jego zapisami - podkreślił. Wyjaśnił, że działanie to jest "odpowiedzią na rozbieżne głosy na temat stosowania tego rozporządzenia".  - Zależy nam na zapewnieniu stabilności prawa, stąd zmiany wprowadzamy drogą ustawową - przekonywał minister.

Czytaj więcej

Z rozporządzenia do ustawy. Skarbówka naprawia przepisy o rozliczaniu pensji

Szef resortu finansów przyznał, że może się zdarzyć sytuacja, że "ktoś pod koniec miesiąca otrzyma niższą pensję, niż jeszcze w grudniu". - Jeśli taka sytuacje będą miały miejsce, to pracodawcy są zobowiązani do jak najszybszego wyrównania - podkreślił.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ