- Polski Ład to najbardziej ambitna, solidarnościowa, reforma systemu podatkowego, jakiej podjęliśmy się w ciągu 30 lat - przekonywał Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

Zdaniem szefa rządu, dotychczas "system był postawiony na głowie", ponieważ osoby zarabiające 20-40 tys. zł i więcej, procentowo płaciły niższą, szeroko rozumianą składkę podatkową, niż osoby zarabiające 3 czy 4 tys. zł.

Jednocześnie Morawiecki zapewnił: Nie przymykamy oczu na potknięcia w Polskim Ładzie. - Zażądałem od Ministerstwa Finansów szybkiego wprowadzenia różnych korekt - dodał.

Przypomniał, że wyrównano np. wynagrodzenia dla mundurówek czy nauczycieli.

Podczas konferencji Morawiecki zapowiedział rozciągnięcie ulgi dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów, otrzymujących świadczenie do 12 tys. 800 zł.  Podobnie ma się to stać wobec wszystkich zleceniobiorców, ale również np. nauczycieli akademickich. - Do pensji 12 tys. 800 zł brutto nie będzie żadnej straty. Będzie zysk albo neutralność - zapewnił szef rządu.

Zapowiedział też rozszerzenie ulgi dla klasy średniej o wszystkich samotnych rodziców, a osoby płacące niższy podatek niż 1500 złotych będą mogły otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Czytaj więcej

Tydzień z Polskim Ładem

- Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe bądź takie samo wynagrodzenie, zarabiając do 12 tys. 800 zł, i na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to wprowadzimy możliwość rozliczenia według dochodów osiąganych w 2021 roku. Jeśli się okaże, że w 2022 roku w jakikolwiek sposób pogorszy status podatkowy kogokolwiek w Polsce, to będzie można otrzymać zwrot - zadeklarował szef rządu.

Morawiecki zapowiedział zmiany dla organizacji pożytku publicznego, które uzyskują wpływy z 1 proc. podatku. Mają one nie odczuć zmian w podatkach. Otrzymają środki z 1 proc. według starych zasad, czyli na podstawie rozliczenia podatku za 2021 r.

Morawiecki obiecał też dodatkowe wsparcie w ramach Polskiego Ładu dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami.