Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych: inwestycja w zagraniczny lokal też daje zwolnienie z podatku

Zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych trzeba jednak wykazać.

Publikacja: 04.09.2018 08:23

Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych: inwestycja w zagraniczny lokal też daje zwolnienie z podatku

Foto: 123RF

Podatku od dochodu ze zbycia nieruchomości nie musi płacić ten, kto przeznaczy w ciągu dwóch lat pieniądze z transakcji na cele mieszkaniowe. Jeden z takich celów to zakup domu lub mieszkania. Także za granicą. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpiła o nią kobieta, która rok temu odziedziczyła nieruchomość po matce. W czerwcu ją sprzedała i zamierza kupić mieszkanie w Finlandii. Czy ma prawo do zwolnienia z podatku?

Czytaj także: Jak uniknąć PIT od zbycia lokalu

Tak, ponieważ ulga przysługuje także na inwestycje mieszkaniowe w innym państwie Unii Europejskiej. Fiskus nie miał co do tego wątpliwości. Podkreślił jednak, że celem zakupu musi być zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Trzeba to będzie wykazać w trakcie ewentualnych czynności sprawdzających. Skarbówka zastrzegła, że ulgą nie są objęte inwestycje zarobkowe, spekulacyjne czy mające na celu spełnienie potrzeb mieszkaniowych innych osób (np. najemców).

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o PIT sprzedawca nieruchomości (lub udziału w niej) musi wyliczyć dochód z transakcji i zapłacić od niego 19-proc. podatek. Chyba że pozbywa się jej po pięciu latach od zakupu (licząc od końca roku, w którym ją nabył). Jeśli do sprzedaży doszło szybciej, pozostaje mu przeznaczenie pieniędzy na cele mieszkaniowe.

Oprócz zakupu domu lub mieszkania jest to m.in. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabycie gruntu, a także budowa domu, rozbudowa lub remont, adaptacja na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego, spłata kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu) oraz odsetek od takiego kredytu.

Na te wszystkie wydatki mamy teraz dwa lata (liczone od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż starej nieruchomości). Ministerstwo Finansów planuje wydłużenie tego terminu do trzech lat. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o PIT (oraz innych ustaw), który obecnie jest konsultowany.

Projekt przewiduje też poszerzenie katalogu wydatków na cele mieszkaniowe premiowanych podatkową ulgą. Znajdą się w nim także koszty remontu i przebudowy lokalu, które zostały poniesione jeszcze przed nabyciem jego własności.

Nowe zasady rozliczania mają obowiązywać już w przyszłym roku.

— Przemysław Wojtasik

Numer interpretacji: 0114-KDIP3-2. 4011.392. 2018.1.AK

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne