Sejm znowelizował dzisiaj (23.01.2009 r.) [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172450]ustawę o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina[/link].
[b]Ubiegłoroczna nowelizacja zwiększyła zainteresowanie właścicieli winnic w Polsce produkcją wina.[/b] Przede wszystkim zniosła obowiązek posiadania składu akcyzowego, jeżeli produkcja wina nie przekracza 1000 hektolitrów. Jednym z ograniczeń pozostawała lista odmian winorośli, które można było uprawiać w winnicach. Nowelizacja uchyla tę listę. Tym samym wszystkie odmiany wymienione w poszczególnych rejestrach krajów należących do Unii Europejskiej mogą być wykorzystane również u nas.
Sejm doprecyzował też zasady zgłaszania w Agencji Rynku Rolnego podmiotów, które chcą się zajmować produkcją winorośli i wina. Ewidencję takich podmiotów prowadzić będzie prezes agencji.
Nowela określa też sytuacje, w których prezes Agencji będzie mógł wykreślić winiarza z rejestru. Stanie się tak, gdy okaże się, że był on karany za przestępstwa przeciwko mieniu i wiarygodności dokumentów. Zwiększyła się też lista wykroczeń, za które można będzie nałożyć grzywnę na właściciela winnicy. Zostanie on ukarany m.in. wtedy, gdy będzie uniemożliwiał bądź utrudniał prowadzenie kontroli.
[b]Zanim winiarze rozpoczną produkcję białego lub czerwonego wina, będą musieli dokonać przedpłaty akcyzy.[/b] Odpowiednie przepisy znalazły się już w ustawie o podatku akcyzowym, a teraz zostały wprowadzone do ustawy winiarskiej. Nowelizacja dostosowuje też krajowe przepisy do wymogów unijnych.