Nie wszystko co da szef, będzie przychodem

Świadczenia otrzymywane przez pracownika od pracodawcy są jego przychodem ze stosunku pracy. Wyjątkiem są jednak wygrane w konkursach, których przedmiot nie ma związku z obowiązkami pracowników

Aktualizacja: 20.05.2009 07:30 Publikacja: 20.05.2009 06:35

Nie wszystko co da szef, będzie przychodem

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Red

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskane na terytorium Polski dochody (przychody) z wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 tej ustawy, są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody.

[srodtytul]Musi być rywalizacja[/srodtytul]

Ponieważ przepisy ustawy nie podają definicji konkursu, aby właściwie je zinterpretować, trzeba posłużyć się wykładnią językową. Słownik języka polskiego opisuje konkurs jako „współubieganie się o pierwszeństwo w jakimś zakresie” lub „imprezę o określonym programie, mającą na celu wyróżnienie przez eliminację najlepszych autorów albo wykonawców;(...) konkurs na najlepszy produkt”.

Przesłankami uznania za konkurs są zatem: element rywalizacji i współzawodnictwa pozwalający na wyłonienie zwycięzców, wyłonienie zwycięzców przez komisję konkursową według ustalonych i obiektywnych kryteriów, wydanie nagród zwycięzcom.

Od strony formalnej [b]zasady konkursu powinny być uregulowane w sporządzonym przez organizatora regulaminie konkursu[/b], w którym powinna być określona nazwa konkursu, organizator, uczestnicy konkursu, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców.

Jeśli konkursy organizowane przez pracodawcę dla pracowników spełniają opisane kryteria i jednocześnie przedmiotem konkursu nie są czynności wykonywane przez pracowników w ramach ich obowiązków służbowych, otrzymane wygrane rzeczowe będą opodatkowane 10-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Jeśli jednak konkurs dotyczyłby czynności wykonywanych przez pracowników w ramach stosunku pracy, to wygrane pracowników powinny być opodatkowane jako przychód ze stosunku pracy.

[srodtytul]Czasem ze zwolnieniem[/srodtytul]

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zwolnienie z podatku dla wygranych w określonych kategoriach konkursów. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 zwolnione z opodatkowania są m.in. wygrane w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagrody związane ze sprzedażą premiową – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza 760 zł.

[srodtytul]Zaliczkę pobiera płatnik[/srodtytul]

Jeśli nie można zastosować zwolnienia od podatku, do jego poboru od wygranych w konkursie obowiązany będzie płatnik, czyli w tym wypadku pracodawca jako organizator konkursu.

Zryczałtowany podatek dochodowy pobierany jest bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodów. Gdy przedmiotem wygranej w konkursie nie są pieniądze, lecz nagrody rzeczowe, na podstawie art. 41 ust. 7 ustawy zwycięzcy konkursu przed udostępnieniem wygranych zobowiązani będą do wpłacenia płatnikowi (organizatorowi konkursu) kwot należnego zryczałtowanego podatku dochodowego (jeśli pracodawca chciałaby sfinansować również koszty podatku, należałoby wartość wygranej w konkursie ubruttowić, uwzględniając jako wygraną również określoną kwotę pieniężną).

W przypadku nagród w konkursach o wartości przekraczającej 760 zł od wartości nagrody należy pobrać podatek ryczałtowy i zapłacić go w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym pobrany został ten podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla pracodawcy. Nie jest w tym momencie składana żadna deklaracja – w opisie płatności podatku należy podać PIT-8A.

Dopiero [b]po zakończeniu roku, na formularzu PIT-8AR, który składa się do końca stycznia, pracodawca wykazuje jedynie kwoty pobranego zryczałtowanego podatku bez wskazywania danych osób, które wygrały nagrody.[/b] Osoby, które wygrały nagrody, nie muszą ich wartości wykazywać w swoich zeznaniach podatkowych.

[ramka][b]Fiskus zawsze wie lepiej [/b]

Możliwość uznania świadczeń wypłacanych w ramach konkursów organizowanych przez pracodawcę na rzecz pracowników za wygrane jest ograniczona do tych, których przedmiot nie ma związku z obowiązkami pracowników. W przeciwnym razie, z uwagi na bardzo szeroką definicję przychodów ze stosunku pracy zawartą w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT obejmującą również nagrody i „wszelkie inne kwoty” otrzymane od pracodawcy, będą one uznane za przychód ze stosunku pracy.

Organy podatkowe nie podzielają przeważnie tego stanowiska i wskazują, że dla klasyfikacji przychodów bez znaczenia pozostaje zakres obowiązków pracownika. Kluczowy jest natomiast związek przyczynowo-skutkowy z łączącym pracownika z pracodawcą stosunkiem pracy. W przypadku gdy konkurs jest adresowany wyłącznie do pracowników, możliwość wzięcia udziału w konkursie wynika, zdaniem przedstawicieli fiskusa, z łączącego pracodawcę z laureatami konkursu stosunku pracy. Wówczas nagroda uznawana jest za przychód ze stosunku pracy. Natomiast jeśli w konkursie mogą wziąć udział również osoby niezatrudnione przez daną firmę, wygrane pracowników podlegają opodatkowaniu 10-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.[/ramka]

[i]Autorka jest doradcą podatkowym w MDDP [/i]

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskane na terytorium Polski dochody (przychody) z wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 tej ustawy, są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody.

[srodtytul]Musi być rywalizacja[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem