Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskane na terytorium Polski dochody (przychody) z wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 tej ustawy, są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody.
[srodtytul]Musi być rywalizacja[/srodtytul]
Ponieważ przepisy ustawy nie podają definicji konkursu, aby właściwie je zinterpretować, trzeba posłużyć się wykładnią językową. Słownik języka polskiego opisuje konkurs jako „współubieganie się o pierwszeństwo w jakimś zakresie” lub „imprezę o określonym programie, mającą na celu wyróżnienie przez eliminację najlepszych autorów albo wykonawców;(...) konkurs na najlepszy produkt”.
Przesłankami uznania za konkurs są zatem: element rywalizacji i współzawodnictwa pozwalający na wyłonienie zwycięzców, wyłonienie zwycięzców przez komisję konkursową według ustalonych i obiektywnych kryteriów, wydanie nagród zwycięzcom.
Od strony formalnej [b]zasady konkursu powinny być uregulowane w sporządzonym przez organizatora regulaminie konkursu[/b], w którym powinna być określona nazwa konkursu, organizator, uczestnicy konkursu, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców.