Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika, który uważał, że nie powinien płacić podatku od darowizny otrzymanej od syna.
Zdaniem sądu kasacyjnego skarżący nie spełnił wszystkich warunków skorzystania ze zwolnienia przewidzianego dla tzw. zerowej grupy podatkowej, czyli spadków i darowizn w kręgu najbliższej rodziny. Sąd nie zgodził się, że podatnik może w dowolnej formie dokonać zgłoszenia nabycia majątku do urzędu skarbowego.
– Ustawa o podatku od spadków i darowizn wyraźnie wymaga zgłoszenia na specjalnym druku – zauważyła sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka.
Zerowa grupa to: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha
W ocenie NSA spornego zgłoszenia nie można utożsamiać z podaniem w rozumieniu procedury podatkowej. W podaniu podatnik o coś wnosi, czegoś chce od organu podatkowego. Tymczasem zgłoszenie przewidziane przy zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn dla zerowej grupy to rodzaj oświadczenia. W ten sposób podatnik wyraża swoją wolę, że chce skorzystać ze swojego uprawnienia, czyli zwolnienia. Dlatego NSA uznał, że nie wystarczy jakikolwiek sposób poinformowania o tym fiskusa.