Komputer musi jednak być przystosowany do potrzeb niepełnosprawnego. Tak wynika z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską (nr 18 819/2013).
Przypomnijmy, że niepełnosprawni oraz osoby, które ich utrzymują, mają prawo do ulgi podatkowej. Mogą pomniejszyć dochód o wydatki na cele rehabilitacyjne, m.in. zakup indywidualnego sprzętu i urządzeń, które są niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiają choremu wykonywanie czynności życiowych stosownie do jego potrzeb.
Czy takim sprzętem może być komputer i jego części (np. skaner, drukarka)? O to zapytano w interpelacji poselskiej. Z odpowiedzi ministra finansów wynika, że tak, jeśli inwestycja w sprzęt faktycznie była związana z potrzebami niepełnosprawnego. Przykładowo komputer może ułatwiać wykonywanie czynności życiowych, takich jak kontakt z rodziną osobie, która ma problemy z poruszaniem się i słuchem.
Minister zastrzegł jednak, że sprzęt musi się wyróżniać indywidualnymi cechami (np. specjalnym oprogramowaniem), które przystosowują go do używania przez niepełnosprawnego. Może to być klawiatura z alfabetem Braille'a czy oprogramowanie umożliwiające sterowanie głosem.