We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargi kasacyjne podatniczki, która spierała się z fiskusem o zwolnienie od PIT przy sprzedaży nieruchomości.
W sierpniu 2010 r. nabyła w spadku po matce nieruchomość gruntową. Już w styczniu 2012 r. zbyła ją, a z uzyskanego przychodu w tym samym roku nabyła trzy lokale mieszkalne. Gdy zbycie następuje przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym miało miejsce nabycie, w grę wchodzi konieczność rozliczenia się z fiskusem. Podatniczka chciała jednak skorzystać ze zwolnienia. Przysługuje ono, jeśli w ciągu dwóch lat pieniądze ze zbycia przeznaczy się na własne cele mieszkaniowe.
Fiskus odmówił jej prawa do zwolnienia, a jego stanowisko potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Rację skarżącej przyznał dopiero NSA. Jego zdaniem skarbówka i WSA zbyt wąsko zinterpretowały przepisy. Nie zgodził się, że własne cele mieszkaniowe można realizować tylko w jednym lokum. Niemniej – jak podkreślił sędzia Bogusław Woźniak – każdy przypadek, gdy nieruchomości jest więcej, musi być oceniany indywidualnie. Ponadto zdaniem NSA ze spornych przepisów nie wynika, że warunkiem zwolnienia jest zamieszkanie w lokum od razu czy zakaz wynajmowania go przez jakiś czas. Sąd kasacyjny uznał także, że mieszkanie zakupione dla córki zaspokaja jej potrzeby mieszkaniowe, a nie własny cel mieszkaniowy podatniczki. Wyroki są prawomocne.
Sygnatura akt: II FSK 546/15 II FSK 3126/14