Rodzice dzieci, które uzyskały jakieś zyski, muszą pamiętać, że zarobki małoletnich nie są obojętne podatkowo. Ich opodatkowanie reguluje art. 7 ustawy o PIT. Zgodnie z nim – co do zasady – dochody małoletnich podlegające opodatkowaniu w Polsce dolicza się do dochodów rodziców, chyba że nie przysługuje im prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Dotyczy to dzieci własnych i przysposobionych, ale tylko małoletnich. Warto przypomnieć, że pełnoletność polski ustawodawca wiąże przede wszystkim z 18. urodzinami. Pełnoletnim zgodnie z kodeksem cywilnym można się też stać poprzez zawarcie małżeństwa. Co istotne, nie traci się pełnoletności w razie unieważnienia takiego związku.
Rozliczenie zysków dzieci w PIT rodziców polega na uwzględnieniu ich w formularzu wypełnianym na imię i nazwisko dorosłego. Nie wypełnia się osobnego PIT za dziecko. Rodzice, którzy mają obowiązek uwzględnić w swoim zeznaniu dochody małoletnich, wypełniają PIT-36 z dołączonym załącznikiem PIT/M. Małżonkowie, bez względu na sposób rozliczenia rocznego (indywidualnie czy wspólnie), składają odrębny załącznik PIT/M. Z tym że gdy podlegają odrębnemu opodatkowaniu, dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z nich. Gdy w małżeństwie orzeczono separację, dochody dzieci dolicza się tylko temu, kto je wychowuje. Przykładowo do dochodu rodziców w PIT-36 poprzez załącznik PIT/M dolicza się zyski małoletniego z tantiem w ramach praw autorskich.
Obowiązek doliczenia dochodów małoletnich mają tylko ci rodzice (opiekunowie), którym przysługuje prawo dysponowania dochodami dzieci. Gdy go nie mają, a dziecko uzyskało dochód, trzeba złożyć osobny PIT w jego imieniu. Podpisuje go wyznaczony opiekun prawny.
Ponadto z rozliczenia w zeznaniu rodziców wyłączone zostały trzy kategorie dochodów małoletnich. Mowa o zyskach z ich pracy (w tym z umowy o dzieło i zlecenia), stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Te trzeba wykazać w osobnym zeznaniu rocznym wypełnionym za dziecko. Składa je i podpisuje rodzic jako przedstawiciel ustawowy w imieniu małoletniego. Pełnoletni składa własny PIT. ©?