– Skutki finansowe przedawnienia zobowiązania wnioskodawczyni są takie same jak przy jego umorzeniu. Dłużnik kosztem wierzyciela osiąga realne przysporzenie majątkowe – stwierdza w niedawnej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Przysporzenie to trzeba wykazać w zeznaniu rocznym i zapłacić od jego wartości podatek.
Pytanie o podatkowe skutki spornego roszczenia pojawiło się po tym, jak firma windykacyjna skupująca przedawnione wierzytelności wniosła do sądu o wydanie nakazu zapłaty nieistniejącego długu.
Sprawa dotyczyła zobowiązania przedawnionego w 2010 r. Ze względu na upływ czasu przed sądem wnioskodawczyni powołała się na przedawnienie, nie przedstawiając dowodów wpłaty.
Po oddaleniu wniosku przez sąd firma sporządziła informację PIT-8C, w którym jako przychód uzyskany przez podatniczkę w 2016 r. wpisała źródło przychodu – przedawnienie oraz kwotę przedawnionego roszczenia.
Jako podstawę przywołała art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, opisujący, jakie przychody należy kwalifikować do tzw. innych źródeł przychodu. Nie wymienia on przedawnienia, ale też go nie wyklucza, bo zawiera jedynie przykładowe wyliczenie.