Aktualizacja: 09.11.2018 22:53 Publikacja: 09.11.2018 00:01
Foto: Forum
Plus Minus: Dostał pan Nagrodę Księżnej Asturii. Za co został pan wyróżniony?
Krzysztof Wielicki: To jest nagroda dla całego polskiego środowiska alpinistycznego. Do tej pory dostawali ją piłkarze, lekkoatleci, tenisiści czy rajdowcy, czyli bardzo znane i medialne osoby. Z tego, co wiem, oprócz nominacji dostałem bardzo wiele rekomendacji, bo samo zgłoszenie mogłoby nie wystarczyć. Dla mnie największą wartością są właśnie te rekomendacje, a nie sama nagroda. Chciałbym je wszystkie zobaczyć. Obiecała mi to nasza przyjaciółka z Instytutu Polskiego w Hiszpanii. Myślę, że kiedy jury usłyszało o tym, że zgłoszony jest Krzysztof Wielicki, mogło być trochę zdziwione, czemu nie Reinhold Messner, który jest najbardziej znaną postacią naszego środowiska i ma niezaprzeczalne osiągnięcia. Z jednej strony polski himalaizm, a z drugiej legenda Messnera. Z mojej generacji niewielu zostało żywych, więc powiem przekornie, że dlatego padło na mnie, a przyznając nagrodę nam obu, kapituła bardzo ładnie z tego wybrnęła.
Rozpoczęte właśnie polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej nakłada się na kampanię przed wyborami prezydenckimi. Czy deklaracje Donalda Tuska w sprawach imigracji, kosztów polityki energetycznej czy Zielonego Ładu to zapowiedź rzeczywistej zmiany kursu, czy tylko wyborcze sztuczki?
Co by się najlepiej nadawało na polskie słowo dziesięciolecia – „polaryzacja”, „postprawda” czy może „wybory”? I dlaczego w tym roku plebiscyty zwyciężały „koalicja”, „sztuczna inteligencja”, „stołówka” i „sigma”?
Nienawiść jest dziś wszędzie. Politycy coraz częściej dzięki niej wygrywają, nie licząc się z ceną, jaką płacą za to społeczeństwa – mówi wybitny dokumentalista Gianfranco Rosi.
A myślę sobie czasem, że jeszcze mógłbym napisać kilka opowiadań, których kiedyś nie napisałem. W zeszycie mam szkic powieści – drugiej części „Domu pod Lutnią”. W ostatnich latach nie potrafiłem się zmobilizować, aby to napisać. Teraz żałuję, bo obecnie podjęcie takiego wyzwania przekracza moje możliwości.
Co łączy łotewską laborantkę w ośrodku badawczym pod Moskwą, partyzantki z Petersburga tańczące queer tango na przekór wielkiej Rosji oraz słoweńskie wcielenie Marii Janion romansującej z młodszą o kilkadziesiąt lat kobietą? Odpowiedź przynosi „Trojka” Izabeli Morskiej.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Odnawialne źródła energii uzupełnione magazynami energii, elektrociepłownie gazowe zastępujące emisyjne bloki węglowe i – docelowo – małe reaktory modułowe to składowe programu inwestycyjnego Orlenu do 2035 roku w segmencie energii.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
Od dzisiaj samoloty Wizz Aira latają ponownie z Katowic, Krakowa i Warszawy do Tel Awiwu. Loty będą odbywać się trzy razy w tygodniu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosjanie twierdzą, że uszkodzili infrastrukturę naziemną największego podziemnego magazynu gazu na Ukrainie.
Współprzewodniczący Alternatywy dla Niemiec Tino Chrupalla został zaproszony na zaprzysiężenie Donalda Trumpa.
Dzięki niej zaczęto czytać wiersze Krzysztofa Baczyńskiego. Była pierwszą Polką odznaczoną francuską Legią Honorową, ale nie chciała robić kariery nad Sekwaną. Nigdy nie zmieniła wizerunku i repertuaru, a po każdym koncercie dostawała owacje. 16 stycznia mija 84 rocznica urodzin Ewy Demarczyk.
Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego premiera, Mateusza Morawieckiego - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas