Asteroidy pełne surowców. Kosmiczne wyzwania, nieziemskie zyski

Najpierw mówili o tym wizjonerzy, później dołączyli do nich naukowcy, a w ostatnich latach wtórują im biznesmeni: asteroidy zawierają bezcenne bogactwa naturalne, które trzeba i można eksploatować.

Publikacja: 23.08.2019 18:00

Asteroidy pełne surowców. Kosmiczne wyzwania, nieziemskie zyski

Foto: shutterstock

Wprawdzie Ziemia jest kolebką ludzkości, ale nie można cały czas żyć w kolebce" – powiedział ponad 100 lat temu Konstanty Ciołkowski, wizjoner kosmonautyki. Sentencję tę powtarzają przy każdej okazji profetyczni miłośnicy podboju kosmosu, miliarderzy – Elon Musk, Jeff Bezos, et consortes – ale zgadzają się z tą opinią także uczeni z poważnych agencji kosmicznych, choć nie czynią wokół tego medialnej wrzawy.

Z poczynań naukowców, inżynierów i techników zaangażowanych w różne programy kosmiczne wynika, że zanim koloniści z Ziemi zasiedlą Księżyc i Marsa, zanim zbudują tam okazałe aglomeracje, najpierw kosmos pomoże w aprowizacji ziemskich miast, bo jest on dosłownie usiany asteroidami zawierającymi nieprzebrane bogactwa – minerały, metale szlachetne niezbędne do rozwoju ziemskiego przemysłu i nowoczesnych technologii. Istnienia tych bajecznych bogactw na razie nie potwierdzono, ale jest ono hipotezą naukową o bardzo dużym stopniu prawdopodobieństwa.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Irena Lasota: Byle tak dalej
Plus Minus
Łobuzerski feminizm
Plus Minus
Żadnych czułych gestów
Plus Minus
Jaka była Polska przed wejściem do Unii?
Plus Minus
Latos: Mogliśmy rządzić dłużej niż dwie kadencje? Najwyraźniej coś zepsuliśmy