Słowiański humor z Izraela

Poeta, dramatopisarz, prozaik Jarosław Jakubowski poleca w "Plusie Minusie".

Publikacja: 10.07.2020 18:00

Słowiański humor z Izraela

Foto: PAP

Jeśli chodzi o literaturę faktu, polecam książkę Wojciecha Wencla „Wierzyński. Sens ponad klęską". Ukazała się nakładem Instytutu Literatury. Choć poeta należał do skamandrytów, nie jest mocno obecny w polskiej kulturze. Jego znajomość powszechnie kończy się na etapie poezji przedwojennej. A Wencel przedstawia też mniej znaną twórczość emigracyjną Wierzyńskiego. Ukazuje go jako poetę, który towarzyszył Polsce zdradzonej przez świat zachodni.

Chciałbym polecić też nowy numer miesięcznika literackiego „Topos". Jak zwykle wraz z nim ukazały się dwa tomiki wierszy. Jednym z nich jest „Oda do próchna" Stanisława Dłuskiego. Autor, rocznik '62, jest uznanym poetą, wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wiersze powstawały przez wiele lat i wyróżniają się na tle współczesnej polskiej poezji klasyczną formą. Poetyka też jest oryginalna, nawiązuje do surrealistów i awangardzistów. Są w niej odniesienia literackie do Jesienina, Stachury i Wojaczka. To bardzo ciekawa, bogata w znaczenia literatura. Na drugim biegunie znalazł się tomik debiutanta Michała Fałtynowicza „Witajcie w moim Betlejem!". Poeta to rocznik '96, pochodzi z Suwałk. W zestawieniu z twórczością Dłuskiego widać, jak różnorodna i ciągle żywa jest polska poezja.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Jan Maciejewski: Granica milczenia
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Upadek kraju cedrów