Z odwagą i z różańcem

Józefa Broda z Jędrzejewskich. Odnawiamy dzisiaj pamięć o kobietach stulecia, o „siłaczkach" i społeczniczkach, bohaterkach powstań i uczonych. Mało kto jednak pamięta o heroizmie takich kobiet jak babcia Józefa.

Publikacja: 24.07.2020 18:00

Z odwagą i z różańcem

Foto: archiwum prywatne

Urodziła się 10 listopada 1888 roku we wsi Błonie koło Lubienia, na Kujawach. Kilku lat później Józef i Domicella z Kaniewskich, jej rodzice, zakupili spore gospodarstwo w Śmiłowicach. Odtąd aż po dzień dzisiejszy Śmiłowice, stara, królewska wieś, pamiętająca jeszcze czasy urodzonego w niedalekim Kowalu Kazimierza Wielkiego, stanowią gniazdo rodzinne Jędrzejewskich.

Władysław Grabski w „Historii Towarzystwa Rolniczego" opowiada, że w połowie XIX wieku gospodarz Lewandowski w Śmiłowicach posiadał 21 mórg gruntów ornych, stosował trójpolówkę, uprawiał dwie morgi koniczyny i morgę buraków pastewnych, a także hodował cztery krowy i dwa woły. Może to od Lewandowskiego pradziadek Józef zakupił gospodarstwo?

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami