Plus Minus: Gdy mówimy o ekosystemie, mamy na myśli las, morze czy rzekę, tymczasem pan wskazuje nasze domy. Jak bogaty jest to ekosystem?
W przeciętnym domu lub mieszkaniu mieszkają tysiące gatunków. Łącznie, wszystkie domy na całym świecie są zasiedlone przez setki tysięcy gatunków. Jest to nędzny biom w porównaniu z – powiedzmy – lasem deszczowym, a jednak o wiele bardziej zróżnicowany, niż możemy sobie wyobrazić. Kiedy się budzimy i głęboko oddychamy, wprowadzamy do naszych płuc powietrze wypełnione różnymi stworzeniami. Gdy usiądziemy, nieważne gdzie, jesteśmy otoczeni przez cyrk unoszących się w powietrzu, skaczących, wijących się gatunków. Kiedy zaczęliśmy badać życie w naszych domach w sposób, w jaki można byłoby dokonywać inwentarza lasu deszczowego albo sawanny, byliśmy zaskoczeni. Spodziewaliśmy się znaleźć setki gatunków, a natknęliśmy się na ponad 200 tysięcy.
Czy możemy uznać, że jest to pełen ekosystem z jego strukturą, powiązaniami, niszami ekologicznymi?
Dobre pytanie. Niektóre gatunki specjalizują się w żerowaniu na ziarnach zbóż. Są to na przykład mole spożywcze, ale także bakterie i drożdże, które powodują, że chleb na zakwasie rośnie. Inne gatunki żyją z rozpadających się ciał, zjadają martwe komórki skóry i inne kawałki ciała, które nam odpadną. Na naszych ciałach żyje wiele tysięcy gatunków stworzeń – wszyscy dorośli mają na przykład roztocza mieszkające na ich twarzach. Istnieją gatunki, które przystosowały się do życia wewnątrz ziaren soli. Inne żyją tylko w podgrzewaczach ciepłej wody. Oczywiście, te różne nisze są połączone przez drapieżniki. Liczne pająki mieszkające w domach łączą życie wokół nas i uosabiają je.
Jakie najrzadsze organizmy możemy spotkać w tym ekosystemie? Nazwijmy je gatunkami zagrożonymi.