Jan Lenica: Zagrać cudzy temat po swojemu

Jakże można rozminąć się z groteską, żyjąc w kraju surrealistycznym! – mówił Jan Lenica, bohater wielkiej wystawy w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki, twórca polskiej szkoły plakatu, który pół wieku temu z PRL ruszył na podbój świata.

Aktualizacja: 19.12.2014 12:17 Publikacja: 19.12.2014 00:44

Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu c ADGP

Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu c ADGP

Foto: rp.pl

Jego twórczość należy do najważniejszych rozdziałów polskiej sztuki II połowy XX wieku. W dziedzinie plakatu i filmu animowanego zaliczany jest do światowej czołówki, ale uprawiał wiele gatunków. To on pierwszy użył określenia „polska szkoła plakatu" jako tytułu jednego ze swych artykułów.

Jan Lenica (1928–2001) zaprojektował ponad 200 plakatów teatralnych i filmowych. Tworzył rysunki satyryczne, projektował kostiumy teatralne, jest autorem ilustracji książkowych. Wystawiał plakaty, rysunki i grafiki w kraju i za granicą. Zdobył wiele nagród, m.in. na Biennale Plakatu w Warszawie, festiwalu filmowym w Karlowych Warach, nagrodę Jules'a Chereta w Annecy, Nagrodę Fundacji Jurzykowskiego (Nowy Jork 1987), Smoka Smoków (Festiwal w Krakowie, 1999).

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Jan Maciejewski: Granica milczenia