Reklama
Rozwiń

„Nieocalony”. Biografka rzuca nowe światło na dramat Tadeusza Borowskiego

„Nieocalony” Marty Byczkowskiej-Nowak o Tadeuszu Borowskim, poecie i autorze wstrząsających opowiadań obozowych, nie pomija jego zaangażowania w komunizm, jednak rzuca nowe światło na dramat pisarza.

Publikacja: 07.03.2025 10:30

Tadeusz Borowski (1922–1951) – prozaik, poeta, publicysta, autor m.in. „Pożegnania z Marią”, „Kamien

Tadeusz Borowski (1922–1951) – prozaik, poeta, publicysta, autor m.in. „Pożegnania z Marią”, „Kamiennego świata" i „U nas w Auschwitzu”

Foto: Muzeum Literatury/Pap

O Tadeuszu Borowskim (1922– –1951), poecie, prozaiku nie pisano zgodnie ze starą zasadą, że o zmarłych tylko dobrze albo wcale. Tragiczna postać – to najlżejsze określenie. Ze zrozumiałych względów padały epitety „komunista”. „Cynikiem” nazywano go za beznamiętny, niemartyrologiczny sposób pisania o wojnie oraz życiu i śmierci w obozach koncentracyjnych. Warto zaprotestować.

Marta Byczkowska-Nowak zgromadziła na 500 stronach książki wydanej przez Znak Literanova ogromny materiał faktograficzny i literacki, który niuansuje portret pisarza. Znalazła też współczesny klucz do opisania krótkiego i tragicznego życia Tadeusza Borowskiego, który wraz z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim czy Tadeuszem Gajcym należał do pokolenia przeżywającego swoje dojrzałe debiuty i wejście w dorosłe życie w okresie II wojny światowej.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Rafał Lisowski: Dla oddechu czytam komiksy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama