Rosja może ograć Donalda Trumpa

Stosowanie zachodnich miar do Rosjan, a więc zakładanie, że do rozmów i negocjacji podejdą oni z takim samym nastawieniem i z tym samym kodem kulturowym, zawsze będzie błędne.

Publikacja: 31.01.2025 08:05

Prezydent USA Donald Trump rozmawia z prezydentem Rosji Władimirem Putinem podczas szczytu G20 w Osa

Prezydent USA Donald Trump rozmawia z prezydentem Rosji Władimirem Putinem podczas szczytu G20 w Osace, 28 czerwca 2019 r.

Foto: Brendan Smialowski/AFP

Pierwsze 24 godziny ponownej prezydentury Donalda Trumpa nie przyniosły pokoju na wschodzie Europy. Rosyjskie wojska wciąż prą do przodu i w coraz większym tempie zdobywają kolejne kilometry kwadratowe ukraińskiej ziemi, podczas gdy mieszkańcy miast Ukrainy nieustannie drżą przed kolejnymi pociskami, dronami i rakietami spadającymi na ich domy i ulice. Same słowa oraz deklaracje wykorzystane na użytek amerykańskiej kampanii wyborczej nie zmieniły – i zmienić nie mogły – obrazu tego konfliktu. Zresztą już po wygranej elekcji Trump dokonał urealnienia owej obietnicy pokoju na Ukrainie – 24 godziny zostały wydłużone do kilku miesięcy, w ciągu których nowa amerykańska administracja będzie chciała rozwiązać konflikt, który na przestrzeni ostatnich trzech lat wstrząsnął światem i pochłonął setki tysięcy ludzkich istnień.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Plus Minus
„Hamlet”: Być albo nie być Englerta i Tarresa
Plus Minus
„Zamęt. Rebelia kontra Imperium”: Karciany asymetryzm
Plus Minus
„Listy 1911–1932”: Pani noblistka i pan przyszły noblista
Plus Minus
„Oszukać przeznaczenie: Więzy krwi”: Wnioski typowe dla horroru
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Ewa K. Czaczkowska: Każdy szczegół ma znaczenie