Reklama
Rozwiń

„Aleksandria. Miasto, które zmieniło świat”: Padł na twarz i podziękował Bogu

Arabscy najeźdźcy byli zdumieni ogromem Aleksandrii, wspaniałością jej budowli, rozmiarami bram i fortyfikacji. Ujrzeli wyniosłe kolumny i imponujące obeliski, podziwiali katedrę św. Marka i latarnię Faros, która jakby unosiła się na falach

Publikacja: 13.12.2024 15:21

„Aleksandria. Miasto, które zmieniło świat”: Padł na twarz i podziękował Bogu

Foto: mat.pras.

Egipt był już swego rodzaju ziemią świętą islamu. To tu według Koranu rozgrywały się losy kilku proroków, przede wszystkim Józefa i Mojżesza – pierwszy zastępował faraona, drugi rzucił faraonowi wyzwanie. Dla Mahometa i jego zwolenników Egipt szybko nabierał coraz większego znaczenia. Prorok miał egipską żonę, a ze względu na gwałtownie rosnącą liczbę muzułmanów jego wyznawcy zaczęli myśleć bardziej praktycznie.

Nie minęło wiele czasu, nim do patriarchy Aleksandrii udał się następny posłaniec Mahometa. Islamskie imperium na Półwyspie Arabskim powiększało się i Mahomet wygłosił do swych towarzyszy przepowiednię o przyszłości Egiptu: „Po mojej śmierci podbijecie Egipt, czyńcie tedy dobro jego Koptom, albowiem łączą ich z nami bliskie więzi i pobratymstwo”. Patriarcha Jerzy I i Mahomet zmarli w odstępie zaledwie kilku miesięcy. Pięć lat później, w 637 roku, Maria Koptyjka podążyła za mężem i spoczęła obok niego w Medynie.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Trzeci sezon „Squid Game”. Był szok i rewolucja, została miła zabawka
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Plus Minus
„Strefa gangsterów” – recenzja. Guy Ritchie narzuca serialowi wybuchowy rytm
Plus Minus
Nie powstrzymasz zalewu turystów, to przynajmniej na nich zarób
Plus Minus
Rafał Chwedoruk: Ostatni atut Polski 2050 legł w gruzach
Plus Minus
Mariusz Cieślik: Mój dług wdzięczności wobec Karola Nawrockiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama