Kataryna: Andrzej Nowak udowodnił, że prawica nie dysponuje żadnym intelektualnym zapleczem

Andrzej Nowak: „Jarosław Kaczyński niestety nie sprostał już tej wielkiej odpowiedzialności, którą sam na siebie przyjął. Najbardziej brutalnym tego świadectwem jest wynik ostatnich wyborów parlamentarnych. Nie mam na myśli tylko faktu, że PiS musiał oddać władzę. Mówię o widocznych już konsekwencjach tej przegranej. Mówię o całkowitej bezradności partii opozycyjnej wobec metod przejmowania rządów przez koalicję 13 grudnia. Mówię o widocznym braku przygotowania na wypadek wyborczej porażki z rywalem, który nie będzie przestrzegał żadnych reguł demokracji, przyzwoitości, ani prawa po zdobyciu władzy”.

Publikacja: 23.02.2024 17:00

Kataryna: Andrzej Nowak udowodnił, że prawica nie dysponuje żadnym intelektualnym zapleczem

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Profesor Andrzej Nowak, nie bez powodu zaliczany do intelektualnego zaplecza Prawa i Sprawiedliwości, popełnił długi i gorzki list na łamach portalu Arcana. Wezwał w nim Jarosława Kaczyńskiego do uznania swoich błędów i oddania partii politykom młodszym i skuteczniejszym, wskazując nawet potencjalnego kandydata na ostatnią nadzieję prawych – Przemysława Czarnka. I choć komentatorzy są zgodni, że list profesora Nowaka jest „mocny”, a dla samego Kaczyńskiego na pewno bolesny, to jest przede wszystkim świadectwem intelektualnej niemocy sporej części prawicy, z profesorem na czele, pozbawiającej ją zdolności zidentyfikowania prawdziwych przyczyn wyborczej porażki, a w efekcie prowadzącej do postulowania rozwiązań, które raczej niewiele zmienią.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
Tajemnice pod taflą wody