Philippe Sands. Ostatnia kolonia

Wiosną 1968 roku Mauritius stał się krajem niepodległym, lecz z niekompletnym terytorium. Wielka Brytania postanowiła odłączyć od niego archipelag Czagos, a jego mieszkańców – „paru Tarzanów czy Piętaszków o niejasnym pochodzeniu” – wysiedlić.

Publikacja: 27.10.2023 17:00

Na Diego Garcii mieści się lotnisko, na którym stacjonują amerykańskie bombowce strategiczne. Wyspa

Na Diego Garcii mieści się lotnisko, na którym stacjonują amerykańskie bombowce strategiczne. Wyspa razem z całym Archipelagiem Czagos została objęta brytyjsko-amerykańską umową o dostępności Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego dla celów obronnych, która obowiązuje do 2036 roku

Foto: shutterstock

12marca 1968 roku większość Mauritiusa przestała być kolonią Wielkiej Brytanii i uzyskała niepodległość. Podczas uroczystości na torze wyścigów konnych Camp de Mars w Port Louis opuszczono flagę brytyjską, a wciągnięto nową flagę, na której widniały cztery wyraziste kolory: czerwony jako symbol wolności, niebieski – Oceanu Indyjskiego, żółty na znak światła niepodległości oraz zielony stanowiący odniesienie do niespotykanej roślinności tego kraju. Według nowej konstytucji Elżbieta II miała być królową Mauritiusa, sir Seewoosagur Ramgoolam został natomiast pierwszym premierem kraju.

Pozostało 97% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
(Nie)chciany prezydent
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Plus Minus
Ksawery Szlenkier: Tęsknię za beatem 4/4
Plus Minus
Jan Maciejewski: Stało się
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Badał kapitalizm metodą obserwacji uczestniczącej
Plus Minus
Wolność motyla