Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 27.09.2023 04:37 Publikacja: 11.08.2023 17:00
„Tstaibernetyka, czyli transgeneracyjna sztuka cybernetyczna”, Wen-Ying Tsai, London Tsai, Ming Tsai, CSW „Łaźnia” w Gdańsku
Foto: Materiały Prasowe
Ekspozycja o dość trudnym tytule: „Tstaibernetyka, czyli transgeneracyjna sztuka cybernetyczna” pokazuje, że obecność i zachowanie widza wywołuje odpowiednie reakcje prezentowanego eksponatu.
Tytuł wystawy nawiązuje do nazwiska autorów. Mamy okazję zobaczyć najważniejsze realizacje pioniera rzeźb cybernetycznych Wen-Ying Tsai oraz artystyczne i naukowe dokonania jego synów Londona i Minga, dla których prace ojca stały się inspiracją do twórczego dialogu, uwzględniającego najnowszą technologię artystyczną. Czasem mamy więc wrażenie, że znajdujemy się w centrum sztuki współczesnej, a czasem, że… w Centrum Nauki Kopernik. Zresztą gdańska „Łaźnia” w swojej 25-letniej historii wielokrotnie udowadniała, że doskonale potrafi znaleźć symbiozę w prezentacji najnowszych osiągnięć nauki i sztuki.
Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Rian Johnson, twórca cyklu „Na noże” i nowego serialu „Poker Face”, wyrasta na najbardziej rozchwytywanego filmowca w streamingach.
Wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej to element transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Europa aż po azerskie Baku? Atrakcyjna cywilizacyjnie i silna geopolitycznie? Promując projekt Europejskiej Wspólnoty Politycznej, Emmanuel Macron może odnieść sukces, o jakim nie śniło się François Mitterrandowi. Musi jednak uwzględnić interesy naszego regionu.
Wspieranie Kijowa jest w naszym najlepiej pojętym interesie, a budowanie i wzmacnianie emocji antyukraińskich to zbrodnia przeciwko naszej racji stanu.
„Watcher” to dzieło, jak sam tytuł wskazuje, o obserwacji. Powinno się spodobać widzom lubiącym kino gatunkowe oraz filmoznawcom szukającym w obrazach drugiego i trzeciego dna.
Do korzyści, które niesie ze sobą 5G, partnerzy współpracujący przy śląskiej sieci zaliczają oszczędność pieniędzy i czasu, ponieważ można wyeliminować infrastrukturę kablową
Domagając się wpisania na listę oficjalnych języków Unii Europejskiej katalońskiego, galicyjskiego i baskijskiego, premier Hiszpanii wywołał burzę. W całej Europie mowy regionalne są potencjalnym elementem wywrotowym.
Mała rzecz, a wzbudza emocje i obrasta legendami. Czy to prawda, że dobre wino musi być korkowane i jak to z tymi korkami jest?
Niegrzeczne sztuki bawiące i wabiące widzów wieczorową porą!
W nowej przestrzeni wystawienniczej w Warszawie przy placu Unii Lubelskiej można oglądać prace współczesnych polskich artystów z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING.
Ostatnia praca artysty bułgarskiego Christo zatytułowana „L’Arc de Triomphe, Wrapped” zyska drugie życie. Instalacja, która zdobyła światową sławę, zostanie poddana recyklingowi. Powstaną z niej namioty, które przydadzą się podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu.
Duński malarz Jens Haaning przekazał muzeum Kunsten dwa puste płótna, które jego zdaniem miały być dziełami sztuki. Teraz musi zwrócić niemałe wynagrodzenie – ponad 300 tysięcy złotych.
Do Warszawy powraca projekt BMW Art Club. Niezwykła sztuka ponownie zawita do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Tym razem jednak przybędzie pod postacią immersyjnego widowiska wirtualnego. Co zobaczymy tej jesieni w ramach BMW Art Club. Przyszłość jest sztuką?
Arcydzieło Pabla Picassa zatytułowane „Femme à la montre” (Kobieta z zegarkiem) zostanie wystawione na aukcji jesienią tego roku za ponad 120 milionów dolarów (ok. 516 mln złotych). Obraz zajmie centralne miejsce podczas dwudniowej aukcji w Sotheby’s w Nowym Jorku na której sprzedana zostanie kolekcja Emily Fisher Landau.
Jesień w europejskich galeriach przyniesie mnóstwo nowych wydarzeń. Otwiera je wielka wystawa Mariny Abramović w Londynie.
Dwa konkurencyjne algorytmy sztucznej inteligencji spierają się o to, czy Rafael Santi, jeden z najważniejszych mistrzów ery renesansu, jest autorem zagadkowego obrazu „de Brécy Tondo”. Spór dotyczący tego obrazu trwa od lat, a kwestia autorstwa pracy nie została rozstrzygnięta.
W Karabachu mieszkało ok. 120 tys. osób, po dwóch dniach uciekło już nie mniej niż jedna dziesiąta. Ormianie, zarówno z Karabachu, jak i z Armenii, powszechnie oskarżają Kreml, że nie wywiązał się ze swoich zobowiązań.
Finał PGE Ekstraligi, w którym Motor Lublin pokonał Spartę Wrocław, może doczekać się dogrywki w Polskiej Agencji Antydopingowej.
Nie podjęto skutecznych działań w celu osądzenia sprawców zbrodni sądowych i – wskazuje sędzia Wiesław Kozielewicz, prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.
O rozłamie na szczytach dyscypliny, bojkocie mistrzostw świata i nadziejach na olimpijski medal – mówi Grzegorz Nowaczek, prezes Polskiego Związku Bokserskiego.
Kilka tygodni temu GUS opublikował prognozę demograficzną dla Polski na rok 2060. Prognoza jest zatrważająca i zapewne dlatego nie zajęła się nią ani jedna, ani druga największa partia polityczna.
Joe Biden uznał niezawisłość Wysp Cooka i Niue na Pacyfiku. Prezydent USA liczy, że okażą się one cennymi sojusznikami Ameryki w powstrzymaniu rosnących wpływów Chin na Pacyfiku.
Regulacje o wykonywaniu zadań na odległość dają więcej swobody, ale przysparzają formalności.
„Wybór jest prosty – dobro albo zło” – informuje na samym początku „Zielonej Granicy” Maja Ostaszewska. I to jedno, krótkie zdanie, definiuje cały ten film. Zamyka go w manichejskim podziale, rozdaje role, które odegrane zostaną nie tylko przez kolejne dwie i pół godziny, ale też po wyjściu z kina.
Atletico Madryt, pokonując Real, pokazało, że może się liczyć w grze o tytuł w Hiszpanii.
Lewica ma swój sposób na kampanię. Czy to przełoży się na wynik?
W niektórych regionach uruchomiono mniej niż 10 proc. puli unijnego wsparcia na lata 2021–2027. Rośnie ryzyko, że nie wszystkie pieniądze z UE uda się wykorzystać albo w ich wydawanie wkradnie się przesadny pośpiech.
„Chłopi” Welchmanów są polskim kandydatem do Oscara. Przepadła „Zielona granica” Holland z najwyższą w 2023 r. frekwencją pierwszego weekendu krajowej produkcji 137 tys. widzów.
Podzielona Unia okazała się bezsilna wobec zajęcia przez Azerbejdżan Górskiego Karabachu. Wymarzony przez Putina świat stref wpływu jest w ofensywie.
Praktyczne skutki uszczelniania granic poprzez kontrole, co zapowiedział z jednej strony premier Mateusz Morawiecki, a z drugiej szefowa niemieckiego MSZ Nancy Faeser, wbrew oczekiwaniom nie rozwiążą problemu nielegalnej migracji. Spowodują tylko wypychanie cudzoziemców do „sąsiada”.
Trudno zdać na prawo jazdy. Mnożą się więc punkty chętne przeprowadzać egzaminy. NIK nie ma wątpliwości: mniejsze ośrodki psują ich jakość.
Odpowiedzi Nowej Lewicy na pytania z naszego kwestionariusza i jej program gospodarczy nie zachwyciły ekonomistów i ekspertów.
Jednym ze sposobów eliminacji konkurencji jest stosowanie tzw. drapieżnictwa cenowego, tj. ustalania przez dominanta cen na poziomie niższym od własnych kosztów. Pytania o potrzebę interwencji prezesa UOKiK w związku z polskimi cenami w PKN Orlen wydają się w tym świetle zasadne.
Grupa jest zainteresowana wejściem do akcjonariatu niemieckiej firmy PCK Raffinerie. Udziały zamierza sprzedać brytyjski Shell.
Rozhuśtanie emocji, określenie wrogów i dehumanizacja przeciwników – to skuteczna strategia.
Olbrzymie zapotrzebowanie na zakwaterowanie studentów i perspektywy dalszego wzrostu przy bardzo niskiej podaży – to zachęca inwestorów do budowania akademików nad Wisłą.
Dwie polskie firmy mogłyby brać udział w budowie nowej kopalni węgla kamiennego w Ukrainie, w pobliżu granicy z Polską. Obie jednak studzą entuzjazm.
Zamiast koncentracji działalności MSZ mamy jej dalsze rozproszenie, tym razem poza Warszawę.
Podwojenie kwoty wolnej od PIT, które zapowiada PO, ma wśród ekonomistów więcej sympatyków niż krytyków. Ale powszechnego entuzjazmu nie budzi.
Niemal połowa badanych dobrze oceniła słowa premiera o tym, że już nie dostarczamy broni do Ukrainy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas