Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 03.10.2023 13:48 Publikacja: 11.08.2023 10:00
Pielęgniarka i wyzwolone już dzieci, zdjęcie wykonane przez rosyjskiego fotografa
Foto: Galerie Bilderwelt/Getty Images
Blokowa Roma Ciesielska „strasznie wyzywała i krzyczała na dzieci, biła je szpicrutą, może i część dziewczynek była niesforna, bo były wśród nas dziewczynki z zakładu poprawczego. Ale strasznie nas wyzywała. Nie tylko ona, sztubowe też – od gnid warszawskich, powstańczyków”. Annę Kniej, nr obozowy 84429, rocznik 1931, hitlerowcy wypędzili 8 sierpnia z kamienicy przy ul. Grójeckiej 70. Razem z mamą znalazła się najpierw w obozie przejściowym w Pruszkowie, a potem w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Wspomnienia jej oraz dziesiątek innych osób, które jako dzieci zostały wywiezione z powstańczej Warszawy, są spisane w dużych tomach w archiwum Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Zofia Artymowska nieustannie poszukiwała własnej drogi. W geometrycznych formach próbowała odtworzyć uniwersalne zasady rządzące wszechświatem. Wszystko po to, aby udowodnić widzowi, że konstrukcja może być tak samo pociągająca jak destrukcja. Bowiem w budowaniu kryje się radość płynąca z życia.
Pełnometrażowy debiut Charlotte Regan, o 12-letniej dziewczynce i jej równie niedojrzałym ojcu, wydaje się dość nieprawdopodobny, co może – choć wcale nie musi – zakłócać przyjemność z oglądania.
Pokora Dziewicy miała większy rozmach niż tysiąc projektów „Manhattan”. I tyleż razy większą energią dysponuje; energią, która przyciąga i tworzy – wznosi budynki i dusze, zamiast jedne i drugie zrównywać z ziemią.
Słowa papieża o migrantach wypowiedziane w Marsylii powinny być traktowane jako istotna część „Vademecum wyborczego katolika”.
Zarządzanie zespołem i efektywnością centrum nowoczesnych usług biznesowych
„Zielona granica” opowiada według mnie o tym, jak grupa ludzi zostawiona w lesie nagle zamienia się w „to”.
Jesień przyszła tego roku wyjątkowo wcześnie, z pierwszym dzwonkiem. Cały wrzesień 2047 roku był zimny i deszczowy. W gmachu rządu paliło się po północy tylko jedno światło. To 98-letni premier Jarosław Kaczyński urzędował w najlepsze.
Czy powodzenie marszu miliona serc oznacza zwycięstwo opozycji w wyborach?
8 października odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego oraz poświęcenie kościoła w Guzowie na Mazowszu. Został on wybudowany przez prywatnego przedsiębiorcę, jednego z liderów środowiska ziemiańskiego Michała hr. Sobańskiego.
Bywa nazywany „Kolosem nad Bałtykiem”. Prora to gigantyczny ośrodek wypoczynkowy na niemieckiej wyspie Rugia. Długi na 4,5 km obiekt wybudowano w czasach III Rzeszy, by gościł niemieckie rodziny odpoczywające nad Bałtykiem. Olbrzymi obiekt, po latach zaniedbania, znów pełni pierwotną funkcję.
Okoliczności śmierci lejtnanta Sajenki wydają się dość podobne do okoliczności jeszcze innego zabójstwa, które popełnione zostało chwilę później, też według schematu: pojmanie, szamotanina, próba ucieczki, strzały z tłumu.
Gubernator generalna Kanady, Mary Simon stwierdziła, że "szokujące i zawstydzające" było uhonorowanie w kanadyjskim parlamencie członka SS-Galizien w czasie wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Kanadzie.
Nie życzę sobie powtórki historii elektryka Lecha. Współczesna Polska nie potrzebuje rządów trybunów ludowych bądź oszalałych wizjonerów.
Im bardziej jesteśmy nowocześni, tym chętniej wracamy do historii. Muzea nigdy nie budziły takiego zainteresowania i takich emocji jak dziś.
85 lat temu szefowie czterech mocarstw – Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji – podpisali w Monachium jeden z najbardziej haniebnych dokumentów w historii świata, czyli układ międzynarodowy upoważniający III Rzeszę do aneksji części terytorium Czechosłowacji, zamieszkanej głównie przez ludność niemieckojęzyczną. Specjalny aneks uzupełniający to porozumienie miał gwarantować nienaruszalność nowych granic Czechosłowacji.
Fundacja Kresy w Potrzebie postawiła grób Bogdanowi Szczerbykowi – ukraińskiemu żołnierzowi, który przed wybuchem wojny pracował w Polsce. Szczerbyk przed śmiercią chciał, aby na jego grobie umieszczono flagi Polski i Ukrainy.
Prawo i Sprawiedliwość w województwie świętokrzyskim może liczyć na niemal połowę głosów, czyli ponad dwa razy więcej, niż druga Koalicja Obywatelska - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ośrodek Badawczy Dobra Opinia.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu przekonywał, że jest tylko kwestią czasu, by Ukraina stała się częścią UE.
Grozi nam zamknięcie granic - alarmowali w Parlamencie Europejskim, w czasie debaty o aferze wizowej, europosłowie opozycji.
Ponad rok temu właściciel marki Burger King na rosyjskim rynku obiecał opuścić ten kraj w związku z agresją wobec Ukrainy. Rosjanie jednak nadal mogą cieszyć się Whooperem.
Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że w trzeciej kadencji dokończy reformę sądownictwa, zablokowaną przez "opór zewnętrzny". Opozycja przestrzega, że będzie to oznaczało konflikt z UE i utratę funduszy na realizację KPO. Ale może zmiany w sądach uzasadniają taki koszt? Zapytaliśmy o to ekonomistów.
Ludzie są gotowi zadawać ból innym nie tylko na polecenie innych ludzi, ale także robotów. Pokazał to polski eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu SWPS.
Musimy znaleźć sposób na prowadzenie biznesu, który wspiera zrównoważone społecznie rynki.
Pojawiła się kolejna obietnica PiS przed wyborami parlamentarnymi. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała darmowy kurs prawa jazdy dla tysięcy młodych osób.
Podejrzany w tzw. aferze wizowej Edgar K. został zatrzymany po tym, jak funkcjonariusz CBA wręczył mu 160 tys. zł łapówki - podała Wirtualna Polska, która dotarła do akt sprawy.
Polacy wygrali 3:2 z Kanadą i zrobili kolejny krok w kierunku kwalifikacji olimpijskiej. Sukces rodził się w bólach, ale na horyzoncie widać już metę.
Kolejna odsłona kryzysu paliwowego w Rosji: koncerny wprowadzają limity na paliwa na swoich stacjach. Na należących do Łukoilu zatankować można zaledwie 10 litrów na osobę. Kreml interweniuje.
Spółki serwisowe w PGE, odpowiedzialne za zagospodarowanie ubocznych produktów spalania węgla, zostały połączone. Ma to wygenerować większy efekt w postaci wyników działu firmy pod nazwą Gospodarka Obiegu Zamkniętego.
Zakład pogrzebowy zabrał z kieleckiego szpitala ciało kobiety i skremował je, choć przyjechał po zwłoki innej osoby, mężczyzny. Sprawą zajmuje się policja pod nadzorem prokuratury.
Zdaniem 63 proc. prowadzenie działalności gospodarczej w ostatnim półroczu stało się trudniejsze. A będzie jeszcze gorzej: 66 proc. przewiduje, że w ciągu następnych sześciu miesięcy ich problemy tylko się spotęgują.
Popularny aktor zamieścił na Instagramie zdjęcie z ostrzeżeniem, że nie ma nic wspólnego z filmem promującym firmę dentystyczną. Reklamodawca wykorzystał stworzoną przez AI młodszą wersję Toma Hanksa do promocji, bez zgody aktora.
Świadomość społeczna dotycząca wpływu diety na samopoczucie stale rośnie. Dietetycy i naukowcy nieustannie podkreślają, jak ważna na drodze do równowagi psycho-fizycznej jest zbilansowana dieta. Najnowsze badania wyraźnie pokazują, że spożywanie przetworzonej żywności ma negatywne skutki dla samopoczucia.
Od 1 października 2023 roku więcej osób może ubiegać się o wypłatę świadczenia z tzw. funduszu alimentacyjnego, gdyż wzrosło kryterium dochodowe.
Nagroda Nobla z fizyki za 2023 rok została przyznana. Laureaci to Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier.
Zmarł Janusz Grudziński, muzyk i kompozytor, przez kilkadziesiąt lat grający jako klawiszowiec w zespole Kult, którego liderem jest Kazik Staszewski.
"Dogadaliśmy ważną sprawę. Od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu w Kłajpedzie" - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
Pracownik muzeum w Monachium zamieniał obrazy na kopie, a oryginały sprzedawał w domach aukcyjnych za dziesiątki tysięcy euro. Sprawa skończyła się dla niego wyrokiem więzienia.
Do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu pozostał niecały rok i właśnie tyle czasu mają władze kraju, by rozprawić się z plagą pluskiew. Nie chcą, by pasożyty pogryzły uczestników zawodów i ich kibiców.
Dane pokazują, że „podróże z zemsty”, zjawisko, które można było obserwować na całym świecie w reakcji na pandemię, zaczyna zanikać. Żegnamy w ten sposób trend, który napędzał potrzebę podróżowania w ostatnim czasie. Dlaczego znudziły się nam „podróże z zemsty”?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas