Bucza i leopardy. Kim jesteście, Rosjanie i Niemcy

Książka Piotra Skwiecińskiego „Koniec ruskiego miru?” stawia mocne pytania o rosyjskie cechy narodowe, które doprowadziły do okrucieństw z Buczy. Debata wokół leopardów każe z kolei pytać o współczesną niemiecką naturę.

Publikacja: 27.01.2023 10:00

Tłumy fetują Putina i ogłoszoną właśnie aneksję (nielegalną) czterech ukraińskich obwodów: donieckie

Tłumy fetują Putina i ogłoszoną właśnie aneksję (nielegalną) czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Koncert w Moskwie, 30 września 2022 r.

Foto: Alexander NEMENOV/AFP

Piotr Skwieciński, dziennikarz, znawca Rosji, a do wojny Putina z Ukrainą dyrektor Polskiego Instytutu w Moskwie, napisał książkę. Jego „Koniec ruskiego miru?” wydała Teologia Polityczna. Autor zastanawia się nad historycznymi, można by rzec intelektualnymi źródłami masakry w Buczy. I nad tym, czy ta wojna oznacza triumf, czy raczej zapowiada klęskę pewnej wizji.

Dodajmy, że ruski mir jest koncepcją państwa zbierającego do pewnego stopnia rozsypany Związek Sowiecki. Szczególną rolę odgrywa w nim wizja „narodu trójjedynego” złożonego z dominujących Rosjan, a także z Ukraińców i Białorusinów.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów