Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 06.12.2023 04:40 Publikacja: 23.12.2022 17:00
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
Nigdy nie lubiłem hip-hopu. Drażniła mnie nie tyle estetyka tej muzyki, ile jej powtarzalność. Nieważne, jaki ma kolor skóry, w jakim języku tworzy dany raper, w jego utworach usłyszeć można zawsze tę samą opowieść. Biedny chłopak z owianej złą sławą dzielnicy, który odniósł sukces i teraz musi na swych barkach dźwigać jego przygniatający ciężar. Zawiść tych wszystkich, których pozostawił w tyle w drodze na szczyt, niespełnienie, jakie daje realizacja dziecięcych marzeń, i tęsknotę za domem, który opuścił, gdzie wszystko było prostsze i bardziej rzeczywiste. A jeśli ta historia – jak zazwyczaj bywa – jest zmyślona, jeśli to nie on nawija kolejne wersy, ale one nawijają jego, poddaje się formie tworzonej przez siebie muzyki, tym mocniej stara się wpasować w ten obraz. Podkreśla swoje zepsucie i zagubienie, wydłuża wciągnięte kreski narkotyków czy listy napotkanych podczas swej podróży przez życie prostytutek.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Odrzucenie całej, zdobywanej od Arystotelesa, przez św. Tomasza aż do nowożytności wiedzy o ludzkiej duszy i charakterze jest tak samo „otwierające przed człowiekiem nowe horyzonty”, jak dla fizyki wyzwalające byłoby zniszczenie dorobku Newtona, Faradaya i Einsteina razem wziętych.
Olga Ptak w swoich esejach o śmierci potrafi wprowadzić nas w intymną przestrzeń, w której przestajemy być intruzami czy turystami.
Czy powrót „Flashbacka”, legendarnej platformówki sprzed 30 lat, okazał się udany?
Wysadzenie w powietrze banku centralnego, likwidacja edukacji publicznej, zamknięcie większości ministerstw… Nie wiadomo, który z pomysłów Javiera Milei jest najbardziej szalony. Ale prawdziwa tragedia zdarzy się, jeśli żaden nie zostanie wprowadzony w życie.
Cieszę się z każdej chwili, gdy przyłapię świat na niezmienności. Wszystko wokół się zmienia, a tu proszę, pan Marian strzyże na Mokotowie od 57 lat. I bardzo się cieszę, że znów nie wolno mówić „Ciemno jak w dupie u Murzyna”. Choć tym razem nikomu nie zawadza swojska „dupa”.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Coraz częściej w RFN pojawiają się głosy na temat rewizji niezwykle liberalnych przepisów dotyczących usług seksualnych. Do zmiany prawa zapewne nie dojdzie.
Po tym, jak w centrum Poznania miały miejsce napad rabunkowy i strzelanina, trwa policyjna obława. Zaatakowano mężczyznę, który miał przenosić pieniądze – około 40 tys. złotych – z kantoru do swojego samochodu.
W Ministerstwie Klimatu miało dojść do kradzieży - podaje Radio ZET. Zniknęły między innymi cenne przedmioty z kości słoniowej, które zostały nielegalnie wwiezione do kraju i przejęte przez służbę celną.
Mieszkające w hrabstwie Pembrokshire małżeństwo przetrzymywało w swoim ogrodzie XIX-wieczny 30-kilogramowy pocisk pochodzący z działa okrętowego. Musieli interweniować saperzy.
Między Białowieżą a Hajnówką doszło do wypadku – ciężarowy pojazd wojskowy potrącił dwa żubry. Zwierzęta niestety nie żyją.
Sąd Najwyższy Rosji uznał ruch LGBTQ za ekstremistyczny. Aktywiści i eksperci spodziewają się najgorszego.
Od dwóch lat gwałtownie rośnie liczba Turków, którzy aplikują o azyl w Niemczech. Często są bez szans, zwłaszcza Kurdowie.
Psycholożka Anna Alończyk apeluje: Wszyscy mamy obowiązek reagowania na innych. Po okresie pandemii, coraz więcej młodych ludzi ma obniżony nastrój, depresję, myśli samobójcze.
Nowy minister zderzy się z problemem finansowania wielkich zakupów uzbrojenia.
Kreml doszedł do wniosku, że Zachód jest już zmęczony wspieraniem Ukrainy i może porzucić Kijów.
Drugi sezon Jeremy’ego Sochana w NBA upływa pod znakiem wzlotów i upadków, bo Polak pierwszy raz w życiu występuje jako rozgrywający.
Bez uchwalenia przez Kongres nowego pakietu dla Ukrainy wsparcie skończy się za trzy tygodnie – ostrzega Biały Dom.
To na szczeblu politycznym zapadną decyzje o docelowym kształcie zmian. Bez względu na formę ważne, aby ta reforma się dokonała. Bez niej nie przeprowadzimy transformacji energetycznej – mówi nam prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
W sejmowej szafie odnalazło się kilkanaście wniosków dotyczących głównie opozycji, nad którymi prace wstrzymano na finalnym etapie.
Czy rzeczywiście po zmianie władzy wzrośnie pozycja Polski w Unii Europejskiej?
Konsolidacja energetyki wokół Orlenu i wzrost zaangażowania państwa w bankowość teoretycznie mogłyby przynieść gospodarce korzyści. Ceną jest jednak szkodliwa monopolizacja tych sektorów.
Mamy konflikt pomiędzy dowództwem wojskowym a politycznym kierownictwem kraju. To niepokojące – mówi Ołeksij Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa z kijowskiego Centrum Razumkowa.
Szerokiej liberalizacji lokowania farm wiatrowych na razie nie będzie. Firmy i tak wskazują, że efekt tej ustawy byłby widoczny dopiero za dwa–cztery lata.
Coraz głośniej mówi się o nowym cyklu rozgrywek, który połączyłby Wielki Szlem z największymi turniejami WTA i ATP Tour. Pomysłodawcy przekonują, że to krok do większych pieniędzy oraz tarcza wobec zakusów szejków.
Pracodawcy, ale także pracownicy dostrzegają potrzebę wprowadzania rozwiązań wydłużających aktywność zawodową.
Kissinger łączył ogromną wiedzę i doświadczenie z niezwykłym czarem osobistym, poczuciem humoru i intelektualnym dystansem. Był jednak dość kontrowersyjną postacią.
Gigantyczne zakupy haubic K9 miały dać technologię i pracę rodzimej zbrojeniówce. Skończyło się na obietnicach.
Pod naciskiem Donalda Trumpa republikanie blokują w Kongresie wsparcie dla Kijowa. Niepewna jest też pomoc Unii dla Ukraińców.
„Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” w Krakowie sumuje cztery dekady sztuki powojennej Polski.
Niezbędne jest twarde podejście do problemów sprokurowanych przez PiS i miękkie do ich wyborców.
Nieco mocniejszy dolar, perspektywy wzrostu cen miedzi i gazu oraz wiara w małe spółki z warszawskiego parkietu – to główne typy ekspertów na końcówkę roku.
Ważnym elementem XXVII edycji Forum Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach – największej konferencji branżowej w kraju, organizowanej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie – były warsztaty foresightowe.
Coraz częściej w RFN pojawiają się głosy na temat rewizji niezwykle liberalnych przepisów dotyczących usług seksualnych. Do zmiany prawa zapewne nie dojdzie.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Unia Europejska ma zdecydować o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Tradycyjnie wetem grozi węgierski premier, choć tym razem nie chodzi mu o pieniądze.
Jeśli do końca grudnia pomożesz potrzebującym, w zeznaniu rocznym skorzystasz z ulgi. I mniej zapłacisz fiskusowi.
Spośród krajów UE embargo na rosyjski autogaz najmocniej uderzy w polski rynek. Dlatego też importerzy domagają się wprowadzania okresu przejściowego i nowych inwestycji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas