Polskie dziedzictwo potrzebuje opiekunów

W ciągu pięciu lat działalności zrealizowaliśmy 530 projektów w 20 krajach. Jesteśmy w miejscach, gdzie Polacy emigrowali, ale też tam, gdzie są do dzisiaj, m.in. w Ukrainie, na Litwie, Łotwie, we Francji, w Gruzji.

Publikacja: 16.12.2022 17:00

Dorota Janiszewska-Jakubiak

Dorota Janiszewska-Jakubiak

Foto: Radek Zawadzki

Plus Minus: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA ma już pięć lat. Co jego utworzenie zmieniło w dziedzinie ochrony zabytków?

Myślimy strategicznie i znacząco usprawniamy prowadzenie projektów, zwłaszcza konserwatorskich – wieloletnich, wielobranżowych i wymagających stabilnego finansowania. Inicjujemy i wspieramy projekty naukowe, dotyczące często nieznanych obiektów polskiego, materialnego dziedzictwa kulturowego pozostającego poza krajem. Ważne, by ten temat był stale obecny w edukacji dzieci i młodzieży. Stąd tak wiele naszych działań nastawionych jest na upowszechnianie wiedzy.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów