Autorka przekonuje, że w szczegółach może tkwić nie tylko diabeł, lecz także źródło naszej radości. Warunek jest taki, by dostrzegać małe elementy codzienności. W swojej książce Hannah J. Parkinson, publicystka „Guardiana”, opisuje je w krótkich felietonach.
Czytaj więcej
Opowiedzieć, jaka była Marilyn Monroe, analizując tajemnicze okoliczności jej śmierci – takiego zadania podjął się biograf i dziennikarz śledczy Anthony Summers.
Jej teksty pod względem formy są identyczne z felietonami francuskiego pisarza Philippe’a Delerma, autora „Pierwszego łyku piwa i innych drobnych przyjemności”. Różnica dotyczy doboru przyjemności. O ile Delerm często wybierał zjawiska związane z kulturą Francji (smak croissanta, emocje towarzyszące Tour de France, chodniki w Paryżu), o tyle Parkinson stawia na to, co może znać i lubić większość mieszkańców Europy.
Czytaj więcej
Zawrotna kariera makaronu to historia ostatnich zaledwie 150 lat – przekonuje badacz gastronomii Luco Cesari.
Jej felietony dotyczą fizycznej przyjemności, jaką dają spanie w świeżej pościeli („sztywne prześcieradła i napuszone poduchy”), całodniowe śniadania w wolne dni, głaskanie kota, komplementy, uczucie ulgi, gdy znajdziemy to, co zgubiliśmy, czy petrichor, czyli zapach powietrza tuż po deszczu.