Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 25.08.2021 21:36 Publikacja: 27.08.2021 16:00
Foto: materiały prasowe
Autorzy (w tym przede wszystkim Adam Leszczyński) proponują doszacowanie ujęcia „ludowego". W tym kontekście bardzo ciekawą propozycją jest esej „Miejski grunt" Rafała Matyi, w którym przeszłe i obecne sprawy rozwoju kraju są oceniane z perspektywy rozwoju miast.
Podtytuł książki to „250 lat polskiej gry z nowoczesnością". Po opartym na źródłach i publikacjach przeglądzie przeszłości Matyja formułuje kilka spostrzeżeń dotyczących czasów współczesnych. Jako bardzo poważny problem ocenia słabość polskich prowincji, tracących swoje funkcje i – co chyba jeszcze gorsze – wiarę we własne siły. To bardzo negatywne zjawisko, tym bardziej że właśnie w rozwoju miast peryferyjnych (takich jak Nowy Sącz) autor upatruje klucza do całościowego rozwoju Polski. Ze swoistą ucieczką od peryferii wiąże się promowana czasem bezkrytycznie metropolitalność, a nawet warszawskocentryczność. Rafał Matyja ciekawie wskazuje na zróżnicowane słabości związane z taką narracją, odwołując się (również w sferze historycznej) do zdecydowanie słabszych uwarunkowań rozwojowych Warszawy w porównaniu z metropoliami europejskimi. Zwraca również uwagę na problemy przestrzeni miejskiej: zróżnicowanie społeczne, zanik ważnych funkcji czy niekontrolowaną suburbanizację.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas