Bogusław Chrabota: Diabelskie linie podziałów

Piszę do tego numeru „Plusa Minusa" recenzję z książki mojego młodszego kolegi Thomasa Orchowskiego o Cyprze. To reportaż dokumentujący traumę, która pozostała na wyspie po wielu latach konfliktu grecko-tureckiego zwieńczonego w 1974 r. inwazją wojskową Ankary i trwałym podziałem na dwie administracje.

Publikacja: 09.04.2021 18:00

Bogusław Chrabota: Diabelskie linie podziałów

Foto: AdobeStock

Mimo że minęło z górą 45 lat, na południu i północy pojawiły się już dwa pokolenia ludzi, które konfliktu i wygnania nie pamiętają, powszechny ból i poczucie straty są wśród Cypryjczyków zarówno greckiego, jak i tureckiego pochodzenia wciąż żywe. Co więcej, nie tylko nie udaje się ich wyleczyć, ale wciąż determinują polityczne losy podzielonej wyspy. Mimo wielu starań ze strony zarówno społeczności światowej, jak i dobrej woli nielicznych Cypryjczyków sprawa zjednoczenia i wspólnej przyszłości jest nieosiągalna, a emocje tak zapiekłe, że perspektywa pokojowej koegzystencji zamiast się zbliżać, to się oddala.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Rafał Lisowski: Dla oddechu czytam komiksy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama