Reklama
Rozwiń

Kino musi budzić

Z Oliverem Stone’em rozmawia Barbara Hollender

Publikacja: 25.09.2010 01:01

W 1987 roku „Wall Street” Olivera Stone’a stał się wydarzeniem. Michael Douglas dostał wówczas Oscar

W 1987 roku „Wall Street” Olivera Stone’a stał się wydarzeniem. Michael Douglas dostał wówczas Oscara za rolę Gordona Gekko – cwanego gracza, który zbił fortunę, wykorzystując nielegalnie zbierane informacje. Po 23 latach Stone zrobił sequel tego filmu – „Wall Street 2. Pieniądz nie śpi”. Gekko wychodzi z więzienia i stara się odnaleźć w zupełnie nowym świecie, w którym na nowojorskiej giełdzie krzyżują się interesy wielkich banków i korporacji. Na zdjęciu: Stone i Douglas na planie nowego filmu

Foto: AP

[b]Rz: Stracił pan w czasie kryzysu?[/b]

Jak większość Amerykanów. Moje oszczędności zmniejszyły się o jakieś 30 – 40 proc. Taka średnia krajowa. Znam ludzi, którzy stracili znacznie więcej.

[b]„Wall Street” to pana rozliczenie z Ameryką? Z ojcem? Ze swoim własnym życiem, które miał pan przecież spędzić na giełdzie?[/b]

Tak. Mój ojciec był brokerem i ekonomistą. Ale w jego czasach świat finansjery nie był jeszcze tak cyniczny jak dzisiaj. Zaczynał karierę w latach 30., zarabiając 25 dolarów tygodniowo. Potem awansował, nigdy jednak nie zbił fortuny. Był typem faceta w szarym garniturze. Chciał zachować anonimowość, uważał, że ci, którzy wynoszą się ponad tłum, wystawiają się na ostrzał. Całe życie ciężko harował, głęboko wierząc, że działa na rzecz swoich klientów i na rzecz Ameryki. W latach 60. Sandy Weil, który założył Citigroup, wykupił jego firmę i ojciec automatycznie wszedł w skład jego koncernu. Wtedy pierwszy raz zobaczył to nowe pokolenie, dopiero wchodzące na giełdę: ludzi, którzy zapowiadali nadejście Gordonów Gekko. To był dla niego szok.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka