Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.11.2011 00:00 Publikacja: 19.11.2011 00:01
Jako Izraelczyk mam specjalne doświadczenia, jeśli chodzi o kobiety w polityce. Mieliśmy żelazną panią premier Goldę Meir. Dwa lata temu przewodniczącą Knesetu była Dalia Icik. Prezesem Najwyższego Sądu Sprawiedliwości w Izraelu jest zaś pani Dorit Beinisz.
W parlamencie izraelskim jest 20 proc. kobiet. To niewiele, gdyż w krajach skandynawskich stanowią przeważnie połowę składu parlamentu. Ale i tak nastąpiła duża zmiana, ponieważ podczas powstania Państwa Izrael kobiety stanowiły 10 procent. U nas kobiety służą w armii i obejmują bardzo wysokie stanowiska w społeczeństwie izraelskim. W Izraelu jest siedem uniwersytetów i 45 wyższych szkół. 42 proc. rektorów na uniwersytetach i innych wyższych uczelniach to kobiety.
Kiedy w 1993 r. przyjechałem do Polski z delegacją z Icchakiem Rabinem, naszym premierem na czele - a ja byłem wtedy przewodniczącym Knesetu - mieliśmy przepiękne spotkanie z premierem Polski, panią Hanną Suchocką. Wywarło ono na nas ogromne, bardzo pozytywne wrażenie.
?
Jeśli chodzi o świat, kobieta stała na czele Indii – była to Indira Gandhi. Margaret Thatcher była premierem Wielkiej Brytanii. Kobiety stały również na czele Pakistanu, Cejlonu, Irlandii. Australia, Brazylia, Argentyna, Niemcy i ponad 30 innych krajów są rządzone przez kobiety.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas