20.
Na część pierwszą „Tańca ze smokami" George'a R.R. Martina (Zysk i S-ka) czytelnicy mocno kręcą nosami, ale że autor wraca w niej do bohaterów z początków serii kultowej już „Pieśni lodu i ognia", skłonni są wszystko mu wybaczyć.
21.
„Klinika śmierci" (Albatros) to wczesna, z 1991 roku, powieść Harlana Cobena. Inna sprawa, że główny jej problem, związany z chorobą AIDS, wciąż jest nierozwiązany. A Cobenowi miłośników nie brakuje. Bóg raczy wiedzieć dlaczego.
22.
„Przebudzona" to ósma część cyklu „Dom Nocy" P.C. Cast i Kristin Cast, matki i córki z Oklahomy. O młodzieży naznaczonej wampiryzmem, dla młodzieży naznaczonej wampiryzmem. I dla nikogo więcej.
23.
W małżeństwie Władysława Broniewskiego zawartym w 1926 r. z Janiną Kunig od początku nie działo się najlepiej. Świeżo upieczona mężatka odnosiła wrażenie, że małżonek nudzi się w jej towarzystwie, do tego obgaduje ją przed innymi kobietami. „Żyli w dwóch różnych rytmach – pisze Mariusz Urbanek w książce »Broniewski. Miłość, wódka, polityka« (Iskry). – Kiedy ona wychodziła rano do szkoły, on jeszcze odsypiał nocne eskapady do Ziemańskiej, Wróbla, jakichś spelunek na Powiślu, wreszcie pod most Poniatowskiego, gdzie bez strachu, że jest się podsłuchiwanym przez szpiclów, można było roztrząsać problemy ogólnoświatowej rewolucji. Po południu, kiedy on wyspany, wyświeżony i pachnący ulubioną lawendą wyruszał na dyżur do »Wiadomości Literackich« (a potem na eskapadę), ona siadała do poprawiania zeszytów albo szła do szkoły na wywiadówkę. – Niedługo w ogóle przestaniemy się kłócić – przekonywał żonę po jakiejś awanturze o zbyt późny powrót. – Staniemy się takim idealnym małżeństwem jak stróż nocny z praczką... Nie widują się, to i harmonia pełna".
24.
Przeczytaj „30 minut w kuchni" Jamie Olivera, zachęca wydawca – Insignis Media. A autor obiecuje: „Kiedy zobaczysz, ile udało ci się osiągnąć w ciągu zaledwie 30 minut, padniesz z wrażenia". Wolałbym jednak nie paść po lekturze kulinarnego poradnika, a zwłaszcza po zjedzeniu potraw przyrządzonych według zamieszczonych w książce przepisów.
25.
Cytat ze „Starcia królów" George'a R.R. Martina (Zysk i S-ka): „Można pomalować ropuchę w paski, ale nie stanie się od tego tygrysem". Można i dziesięć książek tego autora umieścić na listach bestsellerów, a i tak nie stanie się od tego drugim Tolkienem.
26.
„Akademia Wampirów 6. Ostatnie poświęcenie", Richelle Mead (Nasza Księgarnia), nie wymaga żadnych rekomendacji ani krytyk. Tytuł mówi za siebie
27.
„Wileńszczyzna to polski dom Lali, Rosjanki, która czuje się Polką – czytamy w przedmowie do książki Łukasza Modelskiego »Dziewczyny wojenne« (Znak) –Ojciec, choć książę, pracuje jako agronom w Nowogródku. Rosyjski inteligencki dom, w którym czyta się wszystko co możliwe, rozmawia po rosyjsku, ale wytrwale uczy się polskiego. Lala chce zostać historykiem sztuki. W 1939 roku to się nie uda. A później dosłownie porwie ją historia. Stanie przed wyborami, z których bez cienia wątpliwości wyjdzie jako Polka. Będzie robiła rzeczy, do których nigdy jej nie ciągnęło ani których nie potrafiła – opatrywała rannych, podawała amunicję, nosiła meldunki. A przede wszystkim niemal osiem lat przeżyje w lasach z kolejnymi oddziałami dowódcy, którego kocha (sławnego Łupaszki Zygmunta Szendzielorza przyp. K.M.), wciąż uciekając przed obławami. W połowie lat 50. w kobiecym więzieniu w Fordonie będzie haftowała milicyjne patki mundurowe". Skazana na dożywocie, na wolność wyjdzie po amnestii w 1956 roku. Ta, jedna z 11 bohaterek książki Łukasza Modelskiego, ma wtedy 36 lat. Ojca nie widziała od roku 1940. Zapamiętała, że gdy w dzieciństwie jechała z rodziną saniami brzegiem Świtezi w stronę Nowogródka do zaprzyjaźnionego majątku i dorośli w pewnym momencie zaintonowali hymn carski, ojciec powiedział: „A to napisał mój dziadek".
28.
Wilczyca Lupa mówi Percy'emu, że jest półbogiem i uczy go sztuki władania mieczem. I tak dalej. Zainteresowanych odsyłam do „Syna Neptuna", drugiego tomu „Olimpijskich herosów" Ricka Riordana (Galeria Książki).
29.
„Był pijany. Płakał. Gluty zwisały z jego nozdrzy, ślina błyszczała na podbródku. Jego twarz była skurczona wściekłością, rozpaczą i zdumieniem. – Ty, kurwa, kto – spytał i rzucił się na mnie, nie czekając na odpowiedź. Pociągnąłem za spust kolta, myśląc: tym razem nie zadziała, to broń z Derry i nie zadziała. Ale wystrzeliła". Zważywszy, że autorem „Dallas'63", z której to powieści (Prószyński Media) pochodzi ten fragment, jest Stephen King, to oczywiście prawdziwe emocje dopiero się zaczną. 30. Jedna ze złotych myśli autora „Życia" (Albatros) słynnego gitarzysty Rolling Stonesów Keitha Richardsa: „Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba".
Ranking sporządziła Kamila Bauman
Komentarz Krzysztof Masłoń