Najlepsze wspomnienia II RP

Znaczna część spisywanych wspomnień po latach z trudem przezwycięża próbę czasu. Dotyczy to również dwudziestolecia międzywojennego. Można podać liczne przykłady banalnych czytadeł, wręcz ośmieszających poważnych skądinąd autorów. Tylko z rzadka warto z czystym sumieniem zarekomendować czyjeś pamiętniki osobom mniej zainteresowanym historią. Takim wyjątkiem jest właśnie „Czas przeszły dokonany" Adama Pragiera (1886–1976).

Publikacja: 21.06.2019 17:00

Najlepsze wspomnienia II RP

Foto: materiały prasowe

Można wręcz zaryzykować tezę, że to najlepiej napisana książka spośród wszystkich, jakie wyszły spod piór polityków II RP. Pragier – socjalista, poseł, więzień polityczny skazany w procesie brzeskim w latach 30., a po wybuchu wojny działacz emigracyjny – miał świetne pióro. Pomijając stanowiące biały kruk wydanie londyńskie z 1966 r., jego wspomnienia docierały do Polski jedynie w rozproszonych fragmentach. Dlatego nie do przecenienia wydaje się inicjatywa ich wznowienia, uzupełnionego o szerszą notę biograficzną.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama