Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 17.05.2015 08:09 Publikacja: 15.05.2015 02:00
Foto: Bridgeman/FotoChannels
"Plus Minus": Czego pragną młodzi ludzie w świecie arabskim?
Shereen El Feki, autorka książki „Seks i cytadela": Nie chcę generalizować, mówimy w końcu o sporym kawałku świata, zamieszkiwanym przez ponad 200 milionów ludzi. Mogę mówić o Egipcie, o którym wiem najwięcej. Młodzi ludzie są bardzo religijni, a islam odgrywa w społeczeństwie kluczową rolę. Rzecz jasna to wiąże się z wieloma obowiązkami i ograniczeniami. Jeden z zakazów dotyczy seksu przedmałżeńskiego. Oczywiście się zdarza, że ludzie uprawiają seks przed ślubem. Nie mogą jednak otwarcie się do tego przyznać, ponieważ małżeństwo stanowi prawdziwy fundament ładu społecznego.
Czy to się sprawdza?
Problem, szczególnie w krajach Afryki Północnej, polega przede wszystkim na tym, że rośnie wiek zawarcia związku małżeńskiego: dla mężczyzn to dziś już 30 lat, kobiety wychodzą za mąż trochę przed trzydziestką. Ponadto kobiece dziewictwo nadal jest bardzo ważne, a jego utrata może stać się przyczyną dramatu, przede wszystkim honorowego zabójstwa. Wciąż się zdarza, że rodzina zabija dziewczynę za splamienie rodzinnego honoru. Pytanie więc brzmi: czy przez tak długi okres, do trzydziestki, młodzi ludzie są w stanie żyć w celibacie? Odpowiedź zaś brzmi tak: oni uprawiają seks, ale nie mówimy o tym ani słowa. Choć w Egipcie, Tunezji i innych krajach uchwalono nowe konstytucje, w których zagwarantowano prawa jednostki, choć mamy te wszystkie ONZ-owskie konwencje praw człowieka, to w krajach arabskich człowiek nie istnieje poza kontekstem rodzinnym. Dotyczy to także seksu.
„Przyszłość” Naomi Alderman jest dobrze napisana, lecz słabo pomyślana. Tym samym wkracza w obszar naiwności. Bo...
W „Pilo and the Holobook” gracze wcielają się w kosmicznego lisa odkrywcę.
Jesteśmy zbudowani z tego samego „materiału”, a jednak starzejemy się inaczej.
Oglądam raczej starsze filmy. Ostatnio puściłam córkom film „Good bye, Lenin!” i zrobił na mnie większe wrażenie...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W nowym dziele twórcy „Peaky Blinders” bohaterowie, nawet ci szlachetni, noszą w sobie mrok. Jedni nauczyli się...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas