Aktualizacja: 13.07.2015 14:57 Publikacja: 12.07.2015 01:01
Robear budowany przez Konsorcjum Riken i Sumitomo Riko Company w Nagoi wygląda jak maskotka, ale ma dość siły, by dźwigać pacjentów
Foto: materiały prasowe
Dzieci, które rodzą się dzisiaj, będą żyły dłużej niż ich rodzice. W Europie chłopcy dożyją 90 lat, dziewczynki około 95. W roku 2050 na świecie będzie półtora miliarda ludzi w wielu powyżej 65 lat.
Utrzymanie w sprawności nie tylko ciała, ale i umysłu ludzi starszych, wymaga coraz więcej czasu. Niebagatelną rolę odgrywa internet. Można tam np. znaleźć serwisy przeznaczone dla seniorów. Gry planszowe, którymi zajmowani byli pensjonariusze domów spokojnej starości jeszcze kilkanaście lat temu, powoli odchodzą w przeszłość. Teraz mnóstwo gier dostępnych jest w sieci, między nimi łamigłówki, sudoku, najróżniejsze puzzle czy gry służące poprawie pamięci, np. Brain Age.
Ludziom starszym znakomicie służą też serwisy, takie jak Skype czy inne komunikatory. Dzięki nim seniorzy mogą kontaktować się z lekarzem, który jest w stanie ocenić ogólny stan starszej osoby i wcześnie dostrzec np. objawy demencji. Komunikatory mają też kapitalne znaczenie dla kontaktu z rodziną, która często oddalona jest o wiele kilometrów.
W najnowszym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” gościem Darii Chibner był Cezary Boryszewski – redaktor nac...
Znawcy twórczości Krystiana Lupy nie mają wątpliwości, że nikt lepiej nie przeniósłby na deski sceniczne „Czarod...
„Amerzone – Testament odkrywcy” to wyprawa w świat zapomnianych krain.
W drugim tomie „Filozoficznego Lema” widać ujemną ocenę pisarza dla ludzkości.
Czy z przeciętnej powieści może powstać dobry serial? „Fatalny rejs” dowodzi, że tak.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas