Reklama
Rozwiń

Sumienie dobrej zmiany

Miesiąc temu minęła 115. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza. Pisarza, który na jednej z konferencji przedstawił się jej uczestnikom w słowach „narodowość: antykomunista, przekonania: kontrrewolucjonista, kraj pochodzenia: Europa Wschodnia".

Aktualizacja: 06.05.2017 21:22 Publikacja: 05.05.2017 00:01

Sumienie dobrej zmiany

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W tej krótkiej ankiecie zawiera się cały światopogląd Mackiewicza, radykalnego przeciwnika komunizmu i nacjonalizmu. Wroga dwóch ideologii, które ręka w rękę zniszczyły jego świat – wielonarodowy region Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Ale pisać o Mackiewiczu wyłącznie w kategoriach negacji, wskazywać to, z czym, a nie o co walczył, byłoby zafałszowaniem tej postaci. Chyba najsłynniejszy jego bon mot: „jedynie prawda jest ciekawa", brzmi banalnie. Ale banalne nie były już konsekwencje, jakie wyciągnął on z tych słów. Sprzeciw wobec polityki narodowościowej sanacji, strategii politycznej AK w czasie drugiej wojny, polegającej na walce z niemieckim i wspieraniu sowieckiego agresora, pisanie wprost o zbrodniach wojennych aliantów, takich jak wymierzone w ludność cywilną bombardowania Niemiec, krytykowanie Kościoła za zbliżenie z rządzącymi w bloku wschodnim Sowietami kosztem milczenia na temat zbrodniczości systemu komunistycznego.

Już od 19 zł/msc przez pierwszy rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

19 zł za miesiąc przez pierwszy rok, od 13 miesiąca każdy kolejny w cenie 39 zł za miesiąc.

Plus Minus
Chaos we Francji rozleje się na Europę
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Przereklamowany internet
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Joanna Opiat-Bojarska: Od razu wiedziałam, kto jest zabójcą
Plus Minus
„28 lat później”: Memento mori nakręcone telefonem
Plus Minus
„Sama w Tokio”: Znaleźć samą siebie