Tak orzekł [b]wczoraj (12 listopada) Europejski Trybunał Sprawiedliwości (C-441/08)[/b], odpowiadając na pytanie prejudycjalne Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie Elektrowni Pątnów II przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu. Sędziowie Trybunału nie mieli wątpliwości, że podwójne opodatkowanie tego samego kapitału, czego dopuściła się Polska, jest sprzeczne z prawem wspólnotowym.
[srodtytul]Przed i po akcesji[/srodtytul]
Chodziło o interpretację art. 5 ust. 3 tiret drugie dyrektywy [b]Rady 69/335/EWG [/b]z 17 lipca 1969 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, zgodnie z którym do podstawy opodatkowania, w przypadku podwyższenia kapitału, nie wlicza się kwot zaciągniętych przez spółkę kapitałową pożyczek, które są zamieniane na udziały w spółce i które już zostały objęte podatkiem kapitałowym (na gruncie polskiego prawa – podatkiem od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC).
Spór, który zawiódł polską spółkę przed oblicze Trybunału w Luksemburgu, zaczął się od pożyczek, których w latach 2002 – 2004 udzieliła jej Elektrownia Konin, czyli spółka dominująca. Zgodnie z obowiązującą wówczas polską ustawą Elektrownia Pątnów zapłaciła z tego tytułu podatek od czynności cywilnoprawnych. W lipcu 2005 r., czyli już po przystąpieniu naszego kraju do Unii, obie spółki zawarły porozumienie, na podstawie którego wierzytelności przysługujące Elektrowni Konin z tytułu udzielonych pożyczek zostały zamienione na udziały Elektrowni Pątnów. W efekcie tej transakcji doszło do podwyższenia kapitału zakładowego Elektrowni Pątnów i pokrycia go wierzytelnościami z pożyczek, od której to czynności spółka ta znów zapłaciła PCC.
Polski fiskus nie dopatrzył się jednak naruszenia prawa wspólnotowego, którego Polska ma obowiązek przestrzegać po przystąpieniu do UE. Wniosek spółki o stwierdzenie nadpłaty został więc oddalony, podobnie jak oddalona została skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Dopiero NSA, zawieszając postępowanie kasacyjne, postanowił zasięgnąć opinii ETS.