Urząd rozpatrzy sprawę, gdy otrzyma wniosek na czas

Organ, prowadząc ponownie postępowanie, najpierw ustala, czy zachowany został termin do złożenia wniosku o wznowienie postępowania, a dopiero później sprawdza, czy istnieją przesłanki do ponownego zajęcia się sprawą

Aktualizacja: 05.02.2010 03:35 Publikacja: 05.02.2010 02:00

Urząd rozpatrzy sprawę, gdy otrzyma wniosek na czas

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 27 stycznia 2010 r., II SA/Rz 575/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

B.B. zwróciła się do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o wznowienie postępowania administracyjnego zakończonego decyzją tego organu.

Powołując jako podstawę wznowienia art. 145 § 1 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link], stwierdziła, że organ nie zapewnił jej czynnego udziału w toczącym się postępowaniu w sprawie zmiany sposobu użytkowania kurnika.

PINB po wydaniu postanowienia o wznowieniu postępowania odmówił uchylenia decyzji własnej o umorzeniu postępowania administracyjnego. W uzasadnieniu decyzji wyjaśnił, iż podtrzymuje swe stanowisko, że B.B. nie przysługuje w postępowaniu administracyjnym w sprawie zmiany sposobu użytkowania istniejącego kurnika przymiot strony. Wnioskodawczyni w toku postępowania nie wskazała przepisu prawa, który stanowiłby o istnieniu tego interesu.

Sprawa ostatecznie trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd przypomniał, że wznowienie postępowania jest instytucją procesową stwarzającą możliwość prawną ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy administracyjnej zakończonej decyzją ostateczną, jeżeli postępowanie, w którym ona zapadła, było dotknięte wadliwością kwalifikowaną wyczerpująco wyliczoną w art. 145 § 1 k.p.a.

Podanie o wznowienie postępowania wnosi się do organu administracji publicznej, który wydał decyzję w sprawie. Dalej strona ze skutkiem prawnym może złożyć podanie o wszczęcie postępowania w sprawie wznowienia postępowania w terminie jednego miesiąca od dnia, w którym się dowiedziała o okolicznościach stanowiących podstawę do wznowienia postępowania, w razie gdy żąda wznowienia na podstawie określonej w art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a.

[b]Przepisy k.p.a. w przeciwieństwie do postępowania zwykłego oraz pozostałych trybów nadzwyczajnych regulują formę wszczęcia postępowania w sprawie wznowienia postępowania. Następuje to w drodze postanowienia.[/b]

Z pism znajdujących się w aktach administracyjnych nie można jednoznacznie ustalić, czy termin warunkujący uwzględnienie wniosku o wznowienie postępowania został zachowany.

[b]Rzeczą organu było jednoznaczne ustalenie, kiedy skarżąca się dowiedziała o decyzji, której dotyczy wniosek o wznowienie postępowania. Czynności te organ podejmuje z urzędu, albowiem od tego zależy dalszy los wniosku o wznowienie postępowania.

Organ, prowadząc ponownie postępowanie, w pierwszej kolejności ustala, czy zachowany został termin do złożenia wniosku o wznowienie postępowania.

Następnie – w przypadku pozytywnej odpowiedzi – przeprowadza postępowanie w celu ustalenia, czy spełniona została przesłanka powołana przez skarżącą jako podstawa wznowienia postępowania. W tym celu ustala, kto ma przymiot strony w sprawie.[/b]

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 27 stycznia 2010 r., II SA/Rz 575/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem