Balsam imitujący jogurt był niebezpieczny

Nie mogą pozostawać na rynku towary imitujące środki spożywcze, jeżeli ich użycie niezgodne z przeznaczeniem może zagrażać zdrowiu i życiu

Aktualizacja: 19.03.2010 03:53 Publikacja: 19.03.2010 03:50

Balsam imitujący jogurt był niebezpieczny

Foto: www.sxc.hu

Potwierdził to [b]wyrok WSA w Warszawie (sygn. VI DSA/Wa 2062/09)[/b].

Takie zagrożenie, ocenił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, stwarzało sześć rodzajów balsamów do ciała produkowanych przez brytyjskiego przedsiębiorcę, a sprzedawanych hurtowo przez spółkę z o.o. Valdi Spectrum Group w Zielonej Górze.

Prezes UOKiK nakazał spółce, aby ostrzegła w prasie o tym zagrożeniu. Powołał się na ocenę inspekcji handlowej, że ze względu na szatę graficzną, kształt opakowania i zapach kosmetyki te mogą być wzięte, szczególnie przez dzieci, za jogurty. Jest to bowiem biały płyn o zapachu ananasa, czekolady, kokosa lub truskawki w białej plastikowej butelce. Wprawdzie na nakrętce znajdują się przekreślony nóż i widelec, a na etykiecie z tyłu butelki – informacja, że jest to balsam do ciała o zapachu owoców i czekolady, ale małe dzieci nie umieją czytać, a zapach oraz rysunki krowy i owoców na etykiecie mogą je zachęcić do wypicia zawartości butelki.

[wyimek]Produkt udający środek spożywczy może być zakazany jako groźny dla życia[/wyimek]

Ustawa z 2003 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8F2898D44140E0B58C4B62C2981FDBA1?id=80477]o ogólnym bezpieczeństwie produktów[/link] mówi, że przy ocenie bezpieczeństwa produktu uwzględnia się jego skład, opakowanie, wygląd, oznakowanie i instrukcję. Kładzie też nacisk na kategorie konsumentów narażone na niebezpieczeństwo, zwłaszcza dzieci i osoby starsze. Balsamy nie spełniają wymagań określonych w art. 4 ustawy – stwierdził prezes UOKiK. Produkty, których wygląd wskazuje na inne niż rzeczywiste przeznaczenie, [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=173008]rozporządzenie wykonawcze Rady Ministrów z 2004 r.[/link] nazywa imitacjami.

Takie imitacje nie mogą mieć cech i właściwości wywołujących u konsumentów, zwłaszcza u dzieci, przeświadczenie, że są to środki spożywcze, jeżeli próba ich spożycia może spowodować zagrożenie dla zdrowia lub życia.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie spółka twierdziła, że prezes UOKiK błędnie zinterpretował przepisy rozporządzenia, a nałożone zakazy i nakazy nie są adekwatne do możliwości wystąpienia zagrożenia.

– Dotychczas nigdy nic takiego się nie zdarzyło, balsamy są produktami bezpiecznymi, argument, że mogą być uznane za imitację produktów spożywczych, jest zbyt ogólny i niepoparty badaniami – dowodził przedstawiciel spółki na rozprawie. – Ustawa i rozporządzenie dopuszczają możliwość sprzedaży imitacji opatrzonych dodatkowymi ostrzegawczymi oznaczeniami i informacjami.

– Ustawa nakłada na prezesa UOKiK obowiązek reagowania, kiedy istnieje potencjalne zagrożenie. Nie można czekać, aż dziecko się zatruje – argumentowali z kolei przedstawiciele UOKiK. – Istnieją obowiązki producentów wynikające z przepisów, które w tym przypadku są bardzo precyzyjne.

Sąd podzielił tę ocenę i oddalił skargę spółki. Uzasadniając wyrok, wskazał na obszerną definicję bezpiecznego produktu podaną w art. 4 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów oraz na art. 5 ust. 1, mówiący, że produkt, który nie spełnia tych wymagań, nie jest produktem bezpiecznym.

– Sąd nie ma wątpliwości, że te przepisy zostały prawidłowo zastosowane i że prawidłowa jest ocena, iż są to produkty niebezpieczne – powiedziała sędzia Ewa Frąckiewicz. – Żeby ocenić, czy produkt jest bezpieczny, należy brać pod uwagę całokształt jego cech wywołujących potencjalne zagrożenie. Wyrok jest nieprawomocny.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem