[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny w wyroku z 30 marca 2010 r., II FZ 95/10 [/b]
[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]
WSA odmówił przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku w sprawie ze skargi M.S. na decyzję samorządowego kolegium odwoławczego w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego.
Wyrokiem z 19 listopada 2009 r. sąd – pod nieobecność stron, które zostały prawidłowo zawiadomione o terminie rozprawy – oddalił skargę w niniejszej sprawie. 10 grudnia 2009 r. skarżący wniósł o przywrócenie terminu do wnioskowania o uzasadnienie pisemne wyroku. Twierdził, że nie mógł być obecny na rozprawie, gdyż w tym czasie uczestniczył „w kilkudniowym seminarium branżowym”.
Powołał się także na znaczną ilość spraw zawodowych i osobistych (opieka nad chorującym, niepełnosprawnym dzieckiem), które po powrocie „skierowały jego uwagę na inne tory” i sprawiły, że „nie spostrzegł krótkiego terminu na wniosek o uzasadnienie wyroku”. W jego ocenie, „nie biorąc udziału w rozprawie, w której stawiennictwo jest nieobowiązkowe”, został pozbawiony „formalnie prawa, a faktycznie możliwości, aby zostać poinformowanym o wyroku”.